eduroam

eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. Güvenli ağ standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında (çoğunlukla üniversite ve enstitüler) da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumdan ağa bağlanabilirler. Kullanıcı misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yeralan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.

Değerli eduroam kullanıcıları tüm internet erişimleriniz 5651 Sayılı Yasa gereği kaydedilmektedir. İnternetin suç oluşturacak şekilde kullanılması durumlarında Adli Makamlara gerekli bilgileriniz verilebilmektedir. Bu nedenle eduroam ağını kullanan personel ve misafirlerimiz Eduroam Türkiye Katılım Sözleşmesi‘ ne, Ulaknet Kullanım Politikası‘na ve 5651 Sayılı Yasa‘ya (İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun) uymakla yükümlüdür.