Anadolu Kadınları Teşkilatı Bâcıyân-ı Rûm Sempozyumu Gerçekleştirildi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenen “Anadolu Kadınları Teşkilatı Bâcıyân-ı Rûm Sempozyumu” Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde Bilecik Valisi Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Sempozyumun açış konuşmasını yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan,  tarihte devlet kurmakla öne çıkmış olan Türklerde liderlerin önemine ve bu liderlerin yetişme sürecinde kadınların rolüne dikkat çekti.

Tarihte çok kritik zamanlarda önemli roller oynayan Türk kadınları bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Turan, gerek iktidar mücadelesi sırasında Tuğrul Bey’e destek olan Altuncan Hatun, gerek devlet buhranlı bir dönem yaşarken devleti doğrultma yönünde kritik müdahaleler yapan Turhan Sultan ve gerekse istiklal mücadelesinde evladından esirgediği yorganı cepheye gidecek mermileri korumak için kullanmaktan çekinmeyen Anadolu kadınlarından her birinin Türk analarının timsali olduğunu belirtti. Vatan kavramının belli değerlere sahip olmayı gerektirdiğini söyleyen Prof. Dr. Turan, bu değerleri sağlayanların analar olduğunu dile getirdi ve bu bakımdan analarla dolu olan bu toprakların adının “Anatolia” sözcüğünden “Anadolu” şeklinde dönüşmesinin çok anlamlı bir tevafuk olduğunu ifade etti.

Bâcıyân-ı Rûm’un Gâziyân-ı Rûm, Ahiyân-ı Rûm ve Abdâlân-ı Rum ile birlikte Anadolu’yu Türkiye yapan dört önemli zümreden birisi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turan, Anadolu kadınlarının oluşturduğu bu teşkilatın öncelikle bir eğitim kurumu olduğunu, bu teşkilatta kadınlara meslek ve davranış eğitimlerinin yanı sıra gerektiğinde erkeklerle birlikte savaşmak üzere askeri eğitim verildiğini belirtti.  Prof. Dr. Turan, sözlerini bütün Anadolu analarına saygılarını sunarak tamamladı.

Törende konuşan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, sempozyumun bu coğrafyada düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, toplumdaki azmin, heyecanın ve manevi değerlerin taşıyıcısı olan ve kadınların hayatın her alanındaki varlığının en güzel örneklerinden birisi olan Bâcıyân-ı Rûm’un, medeniyet yürüyüşünde bu ülkemiz için ilham kaynaklarından birisi olacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından etkinliğin özel konukları olan Bilecikli şehit Ayhan Ünver’in annesi Safinaz Ünver ve Babası İsmail Ünver’e Kurân-ı Kerim ve bayrak takdim edildi. Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, aileye şehit oğulları Ayhan Ünver’in adının Bilecik’te Türk Tarih Kurumu tarafından kurulacak bir kütüphanede yaşatılacağı haberini verdi.

Etkinlikte Türk Tarih Kurumu ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve  Bâcıyân-ı Rûm’a dair belgelerden oluşan sergini açılışı da gerçekleştirildi.