Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ile Tataristan Cumhuriyeti İlimler Akademisi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ile Tataristan Cumhuriyeti İlimler Akademisi Ş.Mercani Tarih Enstitüsü arasında ‘Bilimsel iş birliği’ protokolü imzalandı.

 

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan ile Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Rafael Hakimov’un imzaladığı protokolle tarih ve kültür bakımından kardeş iki halk arasındaki bağın güçlendirilmesi adına ortak hareket etme kararı alındı. Protokol gereği ortak bilimsel kongre, konferans, sempozyumlar tertip edilecek, kurumlar arası ortak araştırma projeleri üretilip uygulanacak, “Tatarlar” kitabı Türkçeye çevrilecek, her iki taraf, yayınları arasından seçecekleri bilimsel çalışmalarını Türkiye Türkçesi ve Tataristan Türkçesi ile yayımlayacak. Protokol ile iki halk için önem arz eden güncel bilimsel, siyasi, ekonomik konularda, bilimsel platformlarda ortak araştırmalar yapılması da planlanıyor. Bu bağlamda Eskişehir’de “Türk-Tataristan Tarihi Bağları” konulu bir sempozyum planlanırken, sempozyum neticesinde sunulan bildiriler ve alınan ortak kararlar kitap olarak basılıp kamuoyunun istifadesine sunulacak.

Protokolün ardından Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Beyhan ve Başkan Yardımcısı Nihat Büyükbaş, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç’a ziyarette bulundu. İmzalanan protokolün önemine değinilen ziyarette, bilimsel etkinliklerle ilgili ortak zemin için fikir alışverişinde bulunuldu.