Dilimiz Kimliğimizdir Konferansı: Gaziantep

Cumhurbaşkanlığının himayesinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde başlatılan 2017 Türk Dili Yılı çalışmaları kapsamında yurdun farklı şehirlerinde düzenlenen “Dilimiz Kimliğimizdir” konferansları sürüyor. Bu çerçevede Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet BURAN tarafından Gaziantep Üniversitesinde bir konferans verildi.

Türk Dil Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği iş birliğiyle düzenlenen konferansta Prof. Dr. BURAN, dil konusunda bilinçsizliğin yaşandığına dikkat çekti. “Ana dili ve devlet dili Türkçe olan bir ülkede Türk Dili Yılı ilan edilmesi gerekli miydi?” diyen BURAN, Türkçenin karşı karşıya kaldığı yozlaşma neticesinde farkındalık oluşturmanın bir mecburiyet hâline geldiğini belirtti. BURAN, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 2017 Türk Dili Yılı’nı himayelerine almasının gerek halkın gerekse de kurumların desteğini sağlama konusunda büyük katkısının olduğunu sözlerine ekledi.

BURAN, konuşmasında dili; düşünce, tarih, kültür ve gelenek kavramlarıyla ilişkili olarak ele aldı. Dilin düşünebilmenin ön şartı olduğunu belirten BURAN; tarih, din, kimlik, kültür ve gelenek gibi pek çok kavramın dille inşa edildiğini ve dile hâkim halkların kültür hâkimiyetine de sahip olduğunu ifade etti.