II. Uluslararası Avrasya Sosyal Bilimler Kongresi Antalya’da Gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumunun desteğiyle Mersin Üniversitesi tarafından düzenlenen II. Uluslararası Avrasya Sosyal Bilimler Kongresi, 4-7 Nisan tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Sempozyuma katılamayan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan açılış mesajında,  sempozyumun başarılı geçmesi temennisinde bulunarak  sempozyumda emeği geçenlere teşekkürlerini bildirdi. 

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Ulusoy, sosyal bilimlerin etkin vatandaşlar yetiştirilmesinde ve toplumun sağlam temellere dayanmasındaki önemine değindi. Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini başkalarından öğrenmeye çalışanların tarih yazamayacağını ve zamanla tarihten silineceğini belirten Prof. Dr. Kadir Ulusoy, “Devlet-i Ebed Müddet”in devam etmesi için herkesin taşın altına elini koyarak bir arada yaşama arzusunu güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Ardından, Prof. Dr. Esat Arslan tarafından kongrenin açılış konferansı verildi. Türkiye’nin, merkezi coğrafi konumu, derin tarihi deneyimi, genç ve eğitimli nüfusu ve dinamik ekonomisinden kaynaklanan çok önemli avantajları bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Arslan, Türkiye’nin küresel ölçekte faaliyet gösteren dış politikasını güçlendirerek, İslam ve Türk Dünyasını kapsayacak tarzda bir “Merkezi Devletler Topluluğu” kurulmasına öncülük etmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 450 bilim insanının katıldığı kongre, sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında bildirilerin sunulmasıyla  7 Nisan Cumartesi günü  sona erdi.