‘Türk-Gürcü İlişkileri Sempozyumu’ Başladı.

Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü iş birliğiyle Trabzon’da düzenlenen Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri Sempozyumu, KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

Sempozyumun açılış konuşmalarını Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Samtskhe-Cavakheti Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merab Beridze, Gorigi Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Giorgi Sosiashvili, Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Shalva Kirtadze ve KTÜ’den Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu ile Prof. Dr. Mehmet Okur gerçekleştirdi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, Türk-Gürcü ilişkilerinin tarih, coğrafya, ekonomik beraberlik ve ortak gelecekten beslenen çok sağlam bir temele dayandığını belirtti. Bu unsurlardan en önemlisinin tarih olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turan, son iki yüzyılda batıda yer alan birçok komşusuyla sorunlar yaşayan Türkiye’nin doğu komşusu olan Gürcülerle bu tarz sorunlar yaşamadığına dikkat çekti ve bu durumun iki ülkenin iyi ilişkilerini gelecekte de sürdüreceğinin teminatı oluğunu ifade etti. Anadolu ve Kafkasya’nın birbirinden kopmaz bağları olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turan, bu bağın Bakü- Tiflis- Ceyhan Boru Hattıyla somutlaştığını, bu hattın ekonomik değerinin ötesinde, üç halkı bir araya getiren bir atardamar olma niteliği taşıdığını sözlerine ekledi.  

Bu sene “Türk-Gürcü İlişkilerinin Kaynakları” temasıyla düzenlenen sempozyuma çok sayıda Türk ve Gürcü bilim insanı katılıyor. Türkçe ve Gürcüce kaynakların tanıtılmasıyla tarafların birbiri hakkındaki birikimlerinin artırılmasının amaçlandığı etkinlik, bugün ve yarın düzenlenecek olan oturumların ardından yarın gerçekleştirilecek değerlendirme oturumuyla sona erecek.