9. Türkiye-İran İlişkileri Sempozyumu Gerçekleştirildi

30.05.2016

Türk Tarih Kurumu, İran Kültür ve İslami İlişkiler Kurumu ile Gilan Üniversitesi iş birliğiyle 27-30 Mayıs 2016 tarihleri arasında İran’ın Reşt şehrinde 9. Uluslararası Türkiye-İran İlişkileri Sempozyumu düzenlendi.

Gilan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed RAZİ, sempozyumun bilimsel sekreteri Ebulhasan Halac MUNFERİD, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Fars Dili ve Edebiyatı Akademisi Sekreteri Muhammed Rıza NASİRİ, İran Kültür ve İslami İlişkiler Kurumu Başkanı Dr. Ebuzer İbrahimi TORKEMAN’ın açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyum programına Türkiye ve İran’daki üniversitelerden çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Bu yılki ana teması “Tarihi Deneyimler ve İran ile Türkiye İlişkilerinin Perspektifi” olan sempozyumun açılış konuşmasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, İran ve Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin geçmişine ve önemine değinerek iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin artırılmasının gerekliliğini vurguladı. Gün geçtikçe İran ve Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin önemini daha çok hissettiklerini belirten Prof. Derya ÖRS, konuşmasının devamında, İran Kültür ve İslami İlişkiler Kurumu ile yakın gelecekte yapılacak olan iş birliği anlaşması protokolü sayesinde, iki ülkenin bilim, kültür, sanat ve eğitim alanında daha geniş kapsamlı çalışmalar yapması yolunda yeni imkânların ve fırsatların doğacağını ifade etti. Sempozyumun önümüzdeki yıl Türkiye’de düzenlenmesinden memnuniyet duyacağını dile getiren Prof. Derya ÖRS katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Prof. Derya ÖRS’ün konuşmasının ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN da salonda bulunanlara hitap ederek konuşmasında, Türkiye ile İran arasındaki tarihi ilişkilerin seyrine değindi ve zaman zaman çıkan küçük ihtilaflara rağmen iki ülke arasında çok derin, tarihi ve kültürel bağların bulunduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarından sonra program kapsamındaki oturumlara geçildi. Sempozyum, oturumların ardından kapanış konuşmaları ile 30 Mayıs 2016 tarihinde tamamlandı.