Atatürk Vefatının 74. Yılında Yapılan Devlet Töreni İle Anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74. yılı dolayısıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından her yıl devlet töreni olarak düzenlenen Atatürk’ü Anma Töreni, bu yıl da Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Meclis Başkanı Cemil ÇİÇEK, Başbakan Vekili Bekir BOZDAĞ, Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ,  bazı Bakanlar, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet ÖZEL,  Yüksek yargı organları başkanları ve çok sayıda davetlinin katılımı ile 10 Kasım 2012 Cumartesi günü Milli Kütüphane toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, yaptığı konuşmada şunları söyledi. Atatürk Türk milletinin geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Büyük Atatürk gerek savaş yıllarında, gerek Cumhuriyet’in ilanından sonra reformlara öncülük etmiş, aldığı isabetli kararlar sadece ülkenin kazanmasını sağlamamış ülkenin yolunu da açmıştır. Türkiye 89 yıldır devam ettirilen ivmeler sayesinde dikkatle takip edilen bir ülke konumundadır. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin itibarını en üst noktada tutmanın en büyük görevimiz olduğunu biliyorum. Bu boynumuzun borcudur. Özellikle demokrasi, insan hakları, kadın erkek eşitliği konusunda yeni yapılacak hamlelerin itibarımızı daha da artıracağını hiçbir zaman unutmamalıyız.

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL, konuşmasında 17 askerin şehit olmasına neden olan helikopter kazasına da değindi. Gül, “Sabah erken saatlerde 07.15’de yüreklerimizi dağlayan haber bize ulaştı. Milletin bütünlüğü için en zor şartlar altında canını feda eden güvenlik güçlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Siirt’te maalesef 17 şehidimiz oldu. Başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere TSK’ya başsağlığı diliyorum. Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. İstiklal Savaşı’nda nasıl herkes bir bütün olmuş ve ülke kurtarılmışsa bugünde aynı inançla ülkenin bütünlüğü için terörle amansız bir mücadele verilmektedir. Bu mücadelede milletimiz bir bütündür. Komşularımızda çıkan siyasi gelişmeleri bir fırsat bilip terörden güç alanlar, milletimizi hizaya getireceklerini düşünenler çok büyük bir pişmanlık duyacaklardır. Varımızla, yoğumuzla terörle mücadele edeceğiz. Büyük bir kararlıkla mücadele edilecektir. Karşımıza silahla çıkana daha güçlü bir şekilde cevap verilecektir” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ  Anma Töreni’ndeki konuşmasında, vefatının 74. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, minnet ve şükran duygularıyla andığını belirtti.

Arınç, amaçlarının Atatürk’ün eserlerine ve aziz hatırasına sahip çıkmak olduğunu vurgulayarak ”Elde ettiğimiz kazanımlarla, parlak bir geleceğe umutla bakıyoruz” dedi. Bu yıl, 89. kuruluş yıl dönümünü kutlanan Cumhuriyetin,Atatürk’ün bu millete armağan ettiği en büyük eseri olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları kaydetti:
”Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce sistemi, idealleri ve ortaya koyduğu ilkeler, ayrıştırıcı bağnaz bir ideolojik çerçeve içerisine hapsedilmediği sürece, bugün de ülkemizin ve milletimizin karşı karşıya kaldığı sorunların halledilmesinde bizlere ciddi anlamda yol gösterici olacaktır. İlkelerinin belirlediği reçeteye bakarsak, Gazi Mustafa Kemal’in asıl hareket noktasının birey olduğunu görürüz. İnsana yapılan yatırım geleceği garanti eder. Dünyayı takip edebilen, olayları doğru okuyan, çağın modern teknikleriyle yetişen, milli ve manevi değerlerimize bağlı nesiller, ancak geleceğimizin teminatı olabilirler.”

 

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal savaşı ve terörle mücadele sırasında vatan, millet, devlet ve kutsal değerler uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle; şanlı gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, muazzez hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum diyerek konuşmasına başladı.

Konuşmasında Atatürk’ün farklı bir yönüne dikkat çeken Yüksek Kurum  Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, savaş yıllarında ve çok zor şartlar altında dahi Atatürk’ün kitap okumaktan vazgeçmediğini ve çok sayıda kitap okuduğuna vurgu yaptı.

Yüksek Kurum Başkanı ÖRS, onun, insan hayatının en önemli faaliyetlerinden birisi olan kitap okuma hususundaki tutumunun, başta devlet adamları olmak üzere, ülke yönetiminde söz sahibi olan genç yaşlı herkes tarafından örnek alınması umudunu dile getirdi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS’ün Konuşmasının Tam Metni İçin Tıklayınız.

Fotoğraflar