Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni düzenlendi.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yıl dönümü münasebeti ile Kurumumuz tarafından her yıl düzenlenen Atatürk’ü Anma Töreni, bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlar, Yüksek Yargı Organları Başkanları, devlet erkânı ve davetlinin yoğun katılımı ile 10 Kasım 2018 Cumartesi günü Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreninde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs birer konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ün vefatının 80. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, “Geleceğin dünyasında sadece demokrasinin, özgürlüklerin, güvenlik ve refah arayışlarının bulunduğuna inanıyor, biz de bu istikamette çalışıyoruz. 2023 hedeflerimiz, sadece ekonomide değil, demokraside de dünyanın en ileri ülkelerinden biri hâline gelme kararlılığımızı ifade ediyor” dedi.

Vefatının 80. yıl dönümünde, Atatürk’ü rahmetle yâd eden ve ahirete irtihal etmiş tüm gazi ve şehitlere de minnettarlığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl dönümlerinin, anma yanında, geçmişten bugüne kapsamlı muhasebeler yapma fırsatı verdiğini söyledi.

Pazar günü Paris’te katılacağı Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı törenleri ve bugün Atatürk’ün vefatının 80. yıl dönümü anma etkinliklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreçte ülkemizin yaşadıklarını şöyle bir gözümüzün önüne getirdiğimizde, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini çok daha iyi görebiliriz” diye ekledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 hedeflerimiz sadece ekonomide değil demokraside de dünyanın en ileri ülkelerinden biri hâline gelme kararlılığımızı ifade ediyor. İnşallah gençlerimize emanet ettiğimiz 2053 ve 2071 vizyonları üzerinde yükselecek geleceğin Türkiye’si bu tür tartışmaları tümüyle geride bırakacaktır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize karşı yürütülen küresel yalan ve iftira kampanyalarının en büyük kaynağı haline gelen FETÖ ihanet çetesinin çırpınışları da artık fayda vermeyecek. Deşifre olmuş oyun başarısızlığa mahkûmdur. Biz bu oyunu çözdük. İnşallah en kısa sürede bize kurulan tuzakları sahipleri ve piyonlarının başlarına geçirip yolumuza devam edeceğiz. Değerli kardeşlerim; bize göre Atatürk’ü anmak da, anlamak da ancak böyle olur, lafla değil.”

Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmanın lafla olamayacağını; bunun İstanbul Havalimanı gibi eserleri dikmekle, köprüler, metrolar yapmakla, insansız hava aracı üretmekle olacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batının kapısında, şurada-burada sıraya girmek suretiyle muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkamayız. Biz, kendi eserimizi kendimiz üreteceğiz. Hem inşa edeceğiz, hem ihya edeceğiz” dedi.

Vefatının 80. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal’i tazimle yâd eden, tüm şehit ve gazilere Allah’tan rahmet temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nu düzenledikleri anma programı sebebiyle tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konuşmasına ait görüntü

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konuşma metni