ATATÜRK YÜKSEK KURUMU BAŞKANI ÖZGEN’DEN BURSİYERLERİMİZE MÜJDE

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi tarafından verilmekte olan lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası eğitim ve araştırma burslarına % 50 zam yaptıklarının müjdesini verdi.

TRT Haber muhabirine yaptığı açıklamada Atatürk Yüksek Kurumu bünyesindeki kurumların üniversite sınavında ilk 30 bine giren yaklaşık 2 bin öğrenciye burs imkânı sağladığını belirten Prof. Dr. Özgen, sosyal bilimler alanlarını tercih eden öğrencileri desteklemek amacıyla yapılan artışlar sonrası yüksek lisans burs miktarının 4.000 TL’den 6.000 TL’ye; doktora bursunun ise 6.000 TL’den 9.000 TL’ye yükseldiğini ifade etti. Prof. Dr. Özgen, lisans burslarının ise başarı sıralamasına göre 2250 TL ile 6000 TL aralığında olacak şekilde güncellendiğini açıkladı.

Özgen, aylık burs ödemelerine ek olarak lisansüstü bursiyerlere tez çalışmaları kapsamında yapacakları etkinliğe katılma, saha araştırması, kaynak temini, yabancı dil kursu gibi faaliyetler için ulaşım ve konaklama giderlerini karşılamak üzere ek destekler de sunduklarını belirtti.

Ayrıca bursiyerlerin akademik ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla her ay tarih, edebiyat, kültür, dil vb. farklı disiplinlerde alanında uzman akademisyenlerin sunumları ile çevrim içi Akademik Eğitim Konferansları düzenlediklerini ve kurumlar tarafından düzenlenmekte olan bilimsel etkinliklere bursiyerleri de davet ettiklerini ifade etti.