ATATÜRK YÜKSEK KURUMU İLE AZERBAYCAN MİLLÎ İLİMLER AKADEMİSİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Azerbaycan Millî İlimler Akademisi arasında akademik alanda bilgi alışverişinin sağlanması, ortak proje ve etkinliklerin hayata geçirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Atatürk Yüksek Kurumu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, Türkiye Azerbaycan arasındaki köklü ilişkilerin önemini vurgulayarak “Askerî, ticari ve ekonomik ilişkilerin yanında iki devlet arasındaki akademik iş birliğinin de devam etmesi önemli” dedi. Prof. Dr. Yüksel Özgen, 2023 yılının Cumhuriyetimizin 100. yılı olduğunu hatırlatarak Azerbaycan Millî İlimler Akademisi ile Yüksek Kurum arasında akademi alanında yapılan iş birliği protokolü vesilesiyle iki ülke açısından stratejik konuların daha planlı bir şekilde ele alınacağının altını çizdi. Prof. Dr. Özgen, Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle Atatürk Yüksek Kurumu bünyesindeki Kurumlar tarafından gerçekleştirilecek bilimsel etkinliklerde Azerbaycan Millî İlimler Akademisinin de yer almasını beklediklerini ifade etti.

Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsa Habibbeyli, konuşmasında her iki ülke liderleri arasında önemli ölçüde geliştirilen dostane ilişkilerin bilim alanında yeni gelişmelere yol açtığını söyledi. Prof. Dr. Habibbeyli, Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı münasebetiyle Azerbaycan’da düzenlenecek uluslararası etkinliklere Yüksek Kurumu davet etti.

Konuşmaların ardından Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen ile Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsa Habibbeyli iş birliği protokolüne imza attı.

İmza töreninde Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan ve Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Gök de hazır bulundu.