Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’un Fas ziyareti bir dizi etkinlikle tamamlandı

Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ve eşleri Sayın Prof. Dr. Sevgi KURTULMUŞ, Fas’ta gerçekleştirilen kültür ve sanat etkinliklerinin açılışları ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelere ve etkinliklere Yüksek Kurum Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya ÖRS, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan KARATAŞ, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret BÜLBÜL, TİKA Başkanı Serdar ÇAM, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati DEVELİ, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur ÜNAL, GAMAUM Müdürü Prof. Dr. Suna AĞILDERE ve Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU da katıldı.

Rabat Muhammed V Üniversitesi Tiyatro salonunda Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçılarının verdiği konser ve halk oyunları gösterileri ile başlayan gecede aynı mekânda “Panorama 360” Türkiye manzaraları fotoğraf sergisi açıldı. Gösteriler ve serginin büyük beğeni topladığı gözlemlendi.

Muhammed V’in Mozolesine konulan çelenkle başlayan ikinci günde, Fas Krallığı Hükümet Başkanı Abdelilah Benkiran, Yüksek Öğrenim, Bilimsel Araştırma ve Kadroların Formasyonu Bakanı Lahcen Daoudi, Kültür Bakanı Amine Sbihi, İslam İşleri ve Vakıflar Bakanı Ahmet Tevfik ve Yurtdışında Yaşayan Faslılar Bakanı Anis Birou ile görüşmeler gerçekleştirildi. Aynı günün akşamında Sayın Başbakan Yardımcımız Milli Kütüphane Konferans Salonunda seçkin bir davetli topluluğuna hitaben “Medeniyet Perspektifimiz” konulu bir konferans verdi.

Konferansta Doğu aksında Türkiye, Batı aksında ise Fas’ın Avrupa’ya açılan medeniyetimizin iki kapısı olması hasebiyle değerlerimizi yeniden canlandırmak ve dünya barışını sağlamak üzere ittifak etmesi gerektiğini vurgulamış, insana hazret-i insan olarak bakan ve dünyanın her bir insanın tevarüsen sahibi ve sonraki nesillere aktarmakla mükellef olduğu bir emaneti gözüyle bakan medeniyetimizin temel değerlerine vurgu yaptı. Fes Valisi ve Karaviyyîn Üniversitesi Rektörüyle de görüşmeler yapan KURTULMUŞ, Başbakan ve diğer bakanların onuruna verdiği yemeklere de katıldı.

Heyetler arasında yapılan görüşmelerde ise her iki ülke arasında kültür, sanat ve yüksek öğretim alanlarında işbirliğinin önemi vurgulanarak, tarafların ilişkilerin her alanda geliştirilmesi yönündeki irade ve kararlılığı ortaya kondu. Bu bağlamda Yüksek Kurum ve Bağlı Kurumların Fas üniversiteleriyle yakın iş birliği kurması, karşılıklı tanıtım çerçevesinde her iki kültürün tanıtımını sağlayacak eserlerin karşılıklı olarak çevirisi hususunda ilke anlaşmasına varıldı. Ayrıca her iki ülkede bulunan ve özellikle Magribî hatla yazılmış elyazmalarından oluşacak bir serginin Fas ve Türkiye’de gerçekleştirilmesi, bilimsel etkinlik olarak da Atatürk Kültür Merkezi ile Karaviyyîn Üniversitesi iş birliğinde “İbn Battûta’dan Evliya Çelebi’ye Müslüman Seyyahlar” konulu bir sempozyum düzenlenmesi de mutabık kalınan hususlar arasında yer aldı.