Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Yüksek Kurumu Ziyareti

Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, kendisine bağlı kurumlardan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunu ziyaret ederek Kurum hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ve Yardımcıları tarafından karşılandı. Yüksek Kurum bünyesindeki Kurum başkanları ile Yüksek Kurum Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır olduğu görüşmede, Başbakan Yardımcısı Sayın Kurtulmuş’a Yüksek Kurum ve Kurumların idari yapıları ve faaliyetleri hakkında bilgi sunuldu.

Toplantı sonunda bir açıklama yapan Kurtulmuş; 1 Eylül 2014 tarihi itibariyle Başbakan Yardımcısı olarak göreve başladığını, hafta içerisinde kendisine bağlı kurumların başkanlarıyla tanışma fırsatı bulduğunu, bugün ve yarın Kurumları ziyaret ederek Kurumlar hakkında yerinde bilgi almayı arzu ettiğini, bu vesileyle ikinci ziyaretini Yüksek Kuruma gerçekleştirdiğini ifade etti.

Medeniyetimize ait yeni şeyler söylemeliyiz.

Sayın Kurtulmuş sözlerine devamla şunları söyledi :

“Medeniyet tasavvurumuzu ve perspektifimizi yeniden gözden geçirmeli ve güncellemeliyiz. Medeniyetimize ait yeni şeyler söylemeliyiz. Son kabinede yapılan görev dağılımının bu perspektif göz önünde bulundurularak yapılmış, Yüksek Kurum ve bağlı Kurumlarda medeniyetimize ait üretilecek her verinin aynı zamanda benim uhdeme verilen Medeniyetler İttifakı Projesine de önemli katkılar sağlayacaktır. Bu itibarla atalete ve mazerete yer yoktur. Koordinasyon içinde, medeniyetimize ait unsurların desteklenmesi ve güncellenmesi bakımından tüm kurumlarımız sorumluluklarını harfiyyen yerine getirecektir. İlkelerimizden taviz vermeden sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve alanlarının uzmanı sayılan kişilerden faydalanmalıyız. Sistem ahlakı, çalışma ahlakı ve siyaset ahlakı çerçevesinde istişareli ve aktif bir yönetim sergilemek durumundayız. Zira bize verilen emanet ağır bir mesuliyet gerektirir. Her ferdiyle milletimizin beklentilerini karşılamak ve yeni asra yeni şeyler söyleyerek hazırlanmalıyız.”