BAŞKAN HEKİMOĞLU’NUN AZERBAYCAN TEMASLARI

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, kardeş ülke Azerbaycan’a ziyaret gerçekleştirdi. Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Bakü’yü Rus işgalinden kurtarışının 103. yılını kutlayan ülkede temaslarda bulunan Hekimoğlu’na Ağdam Valisi Vagıf Hasanov, Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özgen, Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü 2. Başkanı Prof. Dr. İsa Habipbeyli ve Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kerim Şükürov eşlik etti.

AĞDAM’DA VAHŞETİN İZLERİ

Başkan Hekimoğlu ilk olarak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de geçmiş dönem Cumhurbaşkanlarından merhum Haydar Aliyev’in mezarını, Türk ve Azeri şehitliklerini ziyaret etti. Azeri yetkililer ile temaslarda bulunan Hekimoğlu, daha sonra kara yoluyla Ağdam şehrine geçti. Hekimoğlu burada 1993 ve 2020 yılları arasında Ermenistan işgali altında bulunan Ağdam şehrini gezerek 27 yıllık işgal sürecinin geride bıraktığı vahşeti yerinde inceledi.

“KALICI OLMADIKLARINI ANLAMIŞLAR”

Harabeye dönen şehir hakkında açıklamalarda bulunan Hekimoğlu, “İki gün programlarımızı yaptık, bugün de Ağdam bölgesindeyiz. Çınar ağaçlarını keserek onlara zehir dökerek ağaçlara katliam yapılmış. Bütün binalar, şehir yerle bir edilmiş. Biz şunu gördük: Burada kalıcı olmadıklarını anlamış olacaklar ki işgal ettiği bir yeri bir insan neden yıkar? İşgal ettiyse gider yerleşir ama onlar buraya yerleşmemişler. Burayı işgal edip yerle yeksan etmişler.” şeklinde konuştu.

Hekimoğlu’nun Azerbaycan ziyareti, ülkenin görsel ve yazılı medyasında geniş yer buldu.

https://report.az/qarabag/agdamda-kecirilen-beynelxalq-simpozium-davam-edir/

https://azertag.az/xeber/Beynelxalq_simpoziumun_istirakchilari_Ulu_Onderin_mezarini_Sehidler_xiyabanini_ve_Turk_sehidliyi_abidesini_ziyaret_edibler-1876295

https://azertag.az/xeber/Turkiyeli_tarixchi_alimler_AMEA_Reyaset_Heyetinde_olublar-1876643

https://azertag.az/xeber/Musteqilliyinin_30_ilinde_Azerbaycan_Turkiye_elaqeleri_ve_beynelxalq_munasibetler_movzusunda_beynelxalq_simpozium_davam_edir-1878021#.YUNyQmqN6xc.whatsapp

https://www.azerbaijan-news.az/posts/detail/agdamda-beynelxalq-simpozium-kecirilib-1631909818#.YUWNPuR1ElQ