Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’nu ziyaret etti.

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’nu makamında ziyaret etti. The Unfinished Memoirs adlı eserin yayınlanmasından dolayı Prof. Dr. Hekimoğlu’na teşekkür ederek sözlerine başlayan Sayın Büyükelçi Mannan, Bangladeş’in bağımsızlığının 50. yıl dönümünü Türkiyeli kardeşleriyle birlikte kutladıklarını ve Bangladeş’in kurucu lideri Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ın doğumunun 100. yıl dönümü kapsamında bir kitap çalışması üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Bu kapsamda söz konusu çalışmanın Yüksek Kurum iş birliği ile gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyacaklarını iletti.

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Hekimoğlu, Türkiye ile Bangladeş arasında ortak tarihî ve kültürel bağların bulunduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde iki ülke arasında kurulan ortak siyasi anlayışı, bilimsel olarak desteklemekten büyük memnuniyet duyacaklarını belirtti. Prof. Dr. Hekimoğlu, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumunun sosyal ve beşeri bilimler alanında faaliyet yürüten akademik kurumlar olduğu belirterek Bangladeş’teki paydaş Kurumlarla iş birliği yapmaya hazır olduklarını iletti. Bu bağlamda, Türkçe-Bengalce / Bengalce-Türkçe sözlük hazırlanması konusunda Sayın Büyükelçi ve Prof. Dr. Hekimoğlu mutabık kaldılar.

Sayın Büyükelçi, Prof. Dr. Hekimoğlu’nu 26 Mart’ta düzenlenecek olan Bangladeş’in Bağımsızlık Günü kutlamasına davet ettikten sonra karşılıklı hediye takdimiyle ziyaret sona erdi.