Burs Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı

Atatürk Yüksek Kurumu ve Bağlı Kuruluşları tarafından “Lisansüstü Eğitim ve Araştırma Bursları Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Bursiyerler, danışmanları ve anabilim dalı başkanlarının katıldığı toplantının ilk bölümünde Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Osman Horata ve Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Öz Kurumlarının verdiği burslar ve konular hakkında bilgi veren birer konuşma yaptı.

Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız konuşmasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Bağlı Kuruluşların sunacağı hizmetlerin kalitesi ve kurumsal politikaların uygulanabilmesi için DPT desteğiyle Bütünleşik Bilgi Sistemi projesinin hayata geçirildiğini kaydetti. Böylece güvenli bilgi teknolojileri alt yapısı, çeviri hareketi yönetim sistemi, burs yönetim sistemi, yayın dağıtım sistemi, internet yayınları aracılığıyla hizmet kalitesi yüksek, sürdürülebilir, genişleyebilir, e-devlet kapsamında vatandaş, araştırmacı ve diğer kurum/kuruluşlara yönetilebilir hizmetler verileceğini vurgulayan Prof. Dr. Yediyıldız, Bütünleşik Bilgi Sistemi ve burs sistemi süreçleri hakkında bilgi verirken bundan sonra burs başvuruları ile bütün burs işlemlerinin AYK’nin Genel Ağ sayfası üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından bursiyerler ve danışmanlar söz alarak sorularını ve muhtemel sorun alanlarına ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdiler. Toplantının ikinci bölümü araştırma alan toplantılarına ayrıldı. Bu kısımda altı grupta katılımcılar, alanlara ilişkin daha ayrıntılı görüşmeler yürüttü.

symbolic-link24x24 Fotoğrafları görmek için tıklayınız.