Çalışma Toplantısı Yapıldı.

19.10.2014

Yüksek Kurum tarafından Türk Dil Kurumunun desteği ile 17-19 Ekim 2014 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da “Çalışma Toplantısı” düzenlendi. Toplantıya Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı ve Türk Tarih Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Yüksek Kurum Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Muhammet Hekimoğlu ve Zeki Eraslan, bünyemizdeki Kurumların Başkan Yardımcıları, Yüksek Kurum Daire Başkanları,  bağlı Kurumların Müdür ve Şube Müdürleri ile ilgili personel katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, öncelikle toplantının düzenlenmesine vesile olan ve emeği geçenlere teşekkür ederek, Yüksek Kurum bünyesindeki Kurumların özellikle de Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumunun Türkiye’nin en köklü kurumları olduğunu belirtti. Eğitimde, kültürde, dil ve tarihte devletin bütün kademelerinde 2023 vizyonu olduğunu kaydeden Örs, Yüksek Kurum ve bünyesindeki Kurumların bu vizyon çerçevesinde stratejik hedefler geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi ve bu hedefler doğrultusunda çalışarak özellikle sosyal ve beşeri bilimler alanında en iyi şekilde kamuya hizmet verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Bu toplantıdan elde edilecek verilerle, önümüzdeki yılları daha iyi bir şekilde tasarlayarak Kurumlarımızın maddi ve manevi imkânlarını kamu yararına dönüştürmeyi hedeflemekteyiz.” diyen Prof. Dr. Örs, toplantının faydalı ve bereketli olması temennisiyle katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Çalışma Toplantısının ikinci gününde, Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Zeki Eraslan, Teşkilat Yapısı ve İşleyişi başlıklı konuşmasında Kurum mevzuatımız çerçevesinde teşkilat yapısında gerçekleştirilen yenilikler ve yapılmakta olan çalışmalar hakkında hazırlamış olduğu sunumla katılımcılara bilgi verdi. Kurum Başkanları, Başkan yardımcıları, Daire Başkanları ve Şube Müdürleriyle gerçekleştirilen 2015-2017 yılı Stratejik Hedefleri Toplantısında, 2014 yılında stratejik hedefler doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan bilimsel etkinlikler, yayınlar, armağan yayınlar, belgeseller ve kurumların gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin, Kurum başkanları tarafından bilgi verilirken, toplantı karşılıklı görüş alışverişleri ve ilerleyen yıllarda daha büyük stratejik hedeflerin belirlenmesi ve bu doğrultuda çalışılması temennisiyle tamamlandı. Çalışma Toplantısının üçüncü oturumunda, Bilimsel Çalışmalar Koordinasyon Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun, mevcut proje türleri ile Kurum İçi ve Kurum Dışı Kapsamlı Araştırma Proje Süreçleri hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Usame Uluşan, Yönetim Kuruluna sunulacak mali konular hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantının son oturumunda İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Şakir Daşkın, Uzman Yardımcılığı ve uzmanlaşma süreci hakkında geniş çaplı bilgi verdi.

Çalışma toplantısın kapanış konuşmasında Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya Örs,  “Kurumları yönetmelikler, kanunlar yönetse de bunları insanların nasıl anladığı, nasıl zamanlandığı çok önemli. Kurum başkanlarımız ve biz her anlamda personelimizin mevcut imkânları en iyi şekilde kullanmasını istiyoruz.” diyerek başlayan Prof. Dr. Derya Örs; konuşmasının devamında “Kurumlarımızın ilerleyen yıllarda stratejik olarak neler yapması gerektiğini konuştuk; bunlar üzerinde tartıştık. Bu toplantının bir ilk olmasını ve bundan sonra yapacağımız toplantıların Kurumlarımızın tanınmasına ve çalışmalarına faydalı olmasını temenni ediyorum”  dedi. Prof. Dr. Derya Örs, toplantıyı organize eden Yüksek Kurum yöneticilerine ve mali desteği sağlayan Türk Dil Kurumu başta olmak üzere tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Çalışma Toplantısı fotoğrafları için tıklayınız.