Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kurumumuzu Ziyaret Etti. (09.05.2012)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nu ziyaret etti.

Gül’ü, Yüksek Kuruma gelişinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Kurum Başkanı Bahaeddin Yediyıldız karşıladı.
Yediyıldız’ın makamında kurumun özel defterini imzalayan Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu’nu uzun zamandır ziyaret etmek istediğini söyledi. Özel defterin önceki yapraklarına bakan Gül, ”Görüyorum ki 1984’ten sonra burayı ilk ziyaret eden Cumhurbaşkanıyım maalesef” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, kurumun çok önemli olduğunu, ancak öneminin farkında olunmadığını belirterek, dil, tarih ve kültürün çok büyük konular olduğunu söyledi.
Bir ülkenin teknolojiyi kararlı olması halinde geliştirebileceğini ya da ithal edebileceğini, ancak kültür, tarih ve dil gibi konuların yıllara yayılan alanlar olduğunu vurgulayan Gül, şöyle konuştu:
”Bugünkü küreselleşen ortamda hakim kültür, diğer kültürleri yok edebiliyor. Tarihe ne kadar damga vursanız da kültürünüzü yeni nesillere taşıyamıyorsanız, yıllar sonra yok olmanız mümkün olabiliyor. Geçmişe bakınca ne büyük medeniyetler, kültürler yok olmuş.
Yüksek kuruma çok büyük işlev düşüyor. Yeni dünya şartları karşısında yüksek kuruma daha çok destek vermeliyiz ve bu destek, Yüksek Kurumu’nun yeni çalışmalar yapmasına vesile olur.”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Bahaeddin Yediyıldız, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Atatürk’ün kendi el yazasıyla yazdığı ”Medeni Bilgiler” kitabının ” Millet” tanımını yaptığı ilk sayfasını ihtiva eden pirinç tablosunu hediye etti.
Yüksek Kuruma ilişkin bir sunum yapan Başkan Yediyıldız, Cumhurbaşkanına kurumun ana hatları ile 80 yıllık tablosunu çizdi ve bu güne kadar yaptıklarını “…Atılım ve Yeniden Yapılanma, Uluslararası Bütünleşik Bilgi Üretim Sistemi, Medeniyetimizin Türk ve Dünya Kamuoyuna Sunumu” başlıkları altında anlattı. Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız kurumun bundan sonraki hedefleri konusunda da Cumhurbaşkanını bilgilendirdi.

Ziyarette Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Osman Horata, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Recep Toparlı, Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Kurum Başkan Yardımcıları Dr. Nazif Öztürk Ve Zeki Eraslan hazır bulundu.

Ziyaret toplu halde hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.

 25

Prof. Dr. Bahaeddin YEDİYILDIZ’ın Sunumu