Haluk Hocayı Uğurladık.

Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, 11 yıldır sürdürdüğü Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevini tamamlayarak Hacettepe Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevine geri döndü.

Türk Dil Kurumu konferans salonunda düzenlenen veda töreninde Akalın’ı kurum üyeleri, çalışanları ve Türk dili alanında hizmet veren çok sayıda öğretim üyesi yalnız bırakmadı.

Akalın için hazırlanan sinevizyon gösterisi salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Çalışma arkadaşları yaptıkları konuşmalarda Şükrü Haluk Akalın’ın yaptığı işlerden övgüyle bahsettiler.
Programda bir konuşma yapan, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız, Akalın’ı uzun süreden beri tanıdığını, 2.5 yıldır da mesai arkadaşı olarak birlikte çalıştıklarını, bu sayede kendisini yakından tanıma fırsatı bulduğunu dile getirdi. Yediyıldız, Akalın’ın kendisi ile diyalog kurulabilen, çözüm üretme kabiliyetine sahip, uyumlu bir çalışma arkadaşı olduğunu da belirtti.
Prof. Dr. Akalın ile çalışmaktan çok memnun olduğunu ifade eden Yediyıldız, bu kurumlarda kan değişiminin sağlıklı bir işlem olduğunu; bu görev değişikliğinin Akalın için bir son değil yeni bir başlangıç olacağını, bundan sonra üniversitede mutlaka önemli çalışmalar gerçekleştireceğine inandığını vurguladı. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu adına, günün anısına bir armağan veren Yediyıldız,  kendisine tüm çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Melek Özyetkin de Türk Dil Kurumu çalışanları adına kendisine bir şilt verdikten sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, 15 Nisan 2001 tarihinde başladığı görevini 11 yıl boyunca mutlulukla sürdürdüğünü söyledi.

Yaptıkları her şeyi çalışma arkadaşlarının katkısıyla başardığını vurgulayan Akalın, ”Benim buradaki görevime ‘orkestra şefliği’ denebilir. Bunların hepsi ekip çalışmasıydı” dedi.

Konuşmasını tamamlayan Şükrü Haluk Akalın, alkışlar arasında TDK Başkanlığı görevine veda etti.