HEKİMOĞLU’NDAN KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR’A ZİYARET

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (Yüksek Kurum) Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu ve beraberindeki heyet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Kıbrıs’ta ziyaret etti. Ziyarette Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin ve T.C. Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Ünal da hazır bulundu.

KÜLTÜREL İLİŞKİLER DAHA DA GÜÇLENDİRİLMELİ

Yüksek Kurum Başkanı Hekimoğlu, kurumlar arasında gerçekleştirilen ortak faaliyetlere yönelik desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür ederek iki ülke arasındaki bağların daha da güçlendirilmesi için kültürel ilişkileri önemsediklerini ifade etti.

TARİHİMİZ YENİ NESİLLERE ANLATILMALI

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar ise KKTC’de yeni nesillere tarihlerinin ve toplumsal mücadele yıllarında yaşananların anlatılmasının önemine dikkat çekerek bu bağlamda Türkiye’nin arşivlerinden yararlanılarak bilgi toplanılabileceğini ifade etti.

450 YILLIK GEÇMİŞ

Türklerin Kıbrıs’ta 450 yıla dayanan bir geçmişi olduğunu ve bu döneme ait belgelerin su anda Milli Arşiv ve Araştırma Dairesinde muhafaza edildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, bu belgelerin etüt edilerek kitaplaştırılması gerektiğini belirtti.