I. ULUSLARARASI YÜKSEK KURUM 2023 AKADEMİ VİZYONU TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (Yüksek Kurum) tarafından düzenlenen I. Uluslararası Yüksek Kurum 2023 Akademi Vizyonu Toplantısı 19-22 Ocak 2022 tarihleri arasında Bolu’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN, Yüksek Kurum bünyesindeki Kurumların Başkan Yardımcıları ve Kurum Uzmanları katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, “Kurumlarımız, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında ciddi çalışmalar yürütmektedir. Akademik faaliyetlerimizi Bilim Kurullarımızın destekleri ile sürdürmekteyiz. Türkiye’nin akademik camiasını, bilim dünyasını tematik olarak seçip kendi faaliyetlerine katkı sağlamak üzere bir araya getiren tek Kurumuz. Bu bizim için büyük bir avantaj.” ifadelerini kullandı.

Toplantı, açış konuşmasının ardından Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinden Prof. Dr. Burul SAGINBAYEVA’nın sunumu ile devam etti. SAGINBAYEVA’nın ardından Özbekistan Bilimler Akademisi Alişir Nevayi Devlet Edebiyat Müzesi Müdürü Prof. Dr. Joppor ESHONKULOV; Alişir Nevayi Devlet Edebiyat Müzesinin yapısı, çalışma alanları ve yeni yaklaşımları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Günün son sunumunu Kazakistan Millî İlimler Akademisi Sosyal ve Hümanitar Bölüm Başkanı ve Türkoloji Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yerden KAZHYBEYK yaptı. KAZHYBEYK, Kurumunun yapısı, çalışma alanları ve yeni yaklaşımları hakkında bilgi verdi. Toplantının ikinci gününde Kurum Uzmanları tarafından Yüksek Kurum ve bünyesindeki Kurumların yayın, etkinlik, proje ve burs faaliyetlerine ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Sunum gerçekleştiren Kurum Uzmanlarına teşekkür belgesi takdim edildi.

Toplantının kapanış oturumunda Haber Spikeri Zafer KİRAZ, “Kurumsal İletişim” başlıklı sunumu ile bilgi ve tecrübelerini aktardı. Toplantı, müzik dinletisi ile son buldu.