Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması’nın Ödül Töreni Düzenlendi.

Türk Dil Kurumu ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilen “Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması”nın ödül töreni düzenlendi.

2017 yılı, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunun öncülüğünde Türk Dili Yılı ilan edildi ve bu kapsamda birçok kurum ve kuruluşla iş birliği kurularak faaliyetler düzenlendi.

Bu faaliyetler kapsamında Türk Dil Kurumu ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması’nın ödül töreni Gazi Üniversitesi Mimar Kemalettin Salonu’nunda düzenlendi.

Törene Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa KAÇALİN, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim USLAN, yarışmada ödül kazananlar, sinema ve televizyon dünyasından simalar ve pek çok misafir katıldı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS törendeki konuşmasında Türkçenin geniş bir coğrafyaya yayılmış köklü bir dil olduğuna dikkat çekti. Türkçenin Asya’nın derin ırmaklarından, göllerinden beslenip Anadolu’ya, Balkanlar’a, Afrika’ya yayılmış kocaman bir okyanus olduğunu belirten ÖRS, son zamanlarda bu okyanusun etrafında bazı kirlenmelerin olduğunu ve bu yüzden 2017’nin Türk Dili Yılı ilan edildiğini söyledi. Bu çerçevede 2017 yılı Mayıs ayında Başbakanlık genelgesi yayımlanarak kurum ve kuruluşların Türkçeyle ilgili üzerlerine düşen vazifeyi yerine getirmeye davet edildiğini hatırlattı. Sosyal ağlar ve televizyonlarda Türkçe, bilim dili olarak Türkçe gibi konulara da temas eden ÖRS, Türkçenin basın-yayın dili ve bilim dili olmasının yeni kuşakların eseri olacağını söyledi.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa KAÇALİN, konuşmasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dil Kurumu öncülüğünde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı’na, başta üniversiteler olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun destek verdiğini belirtti. KAÇALİN, Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması’yla Türk Dili Yılı’nın sinema camiasıyla da buluşmuş olduğunu ve Türkçenin böylelikle yeni cevherler kazandığını söyledi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim USLAN, konuşmasında yarışmaya paydaş kurum olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Dilin gücü, milletin ve devletin gücüdür, diyen USLAN, yarışmaya gösterilen ilginin Türkçenin aydınlık geleceğinin habercisi olduğunu ifade etti. Yahya Kemal BEYATLI’nın “Türkçe ağzımda annemin ak sütü gibidir.” sözünü hatırlatan USLAN, Gazi Üniversitesi olarak Türkçeyle ilgili üzerlerine düşen vazifeyi her zaman ifa etmeye hazır olduklarını söyledi.

Törende açış konuşmalarından sonra dereceye giren eserler gösterildi ve eser sahiplerine ödülleri takdim edildi. Törende ayrıca Oda Orkestrası tarafından küçük bir konser de verildi.