Örs’ten Yüksek Kuruma Ziyaret

Tahran Büyükelçimiz ve bir önceki Başkanımız Sayın Prof. Dr. Derya ÖRS Kurumumuzu ziyaret etti.

Ziyaretinde, Başkanımız Sayın Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU ile bir araya gelen ÖRS, giderek güçlenen Türkiye-İran ilişkileri çerçevesinde, iki ülke arasındaki kültürel faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik çalışmaları ele aldılar. Kültür diplomasisinin, geleneksel diplomasinin tamamlayıcı bir unsuru olduğuna ve burada dış işleri bakanlıklarının dışındaki kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düştüğünü ifade eden ÖRS, iki ülkenin tarihî ve kültürel bağları düşünüldüğünde, Yüksek Kurumun da yetki ve faaliyet alanı kapsamında bu bağların geliştirilmesine önemli katkı sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Sayın Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, iki ülke ve halkları arasındaki kültürel ilişkilerin ilerletilmesi hususunda Yüksek Kurum olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmenin devamında, Başkanımız Sayın Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, geçtiğimiz 3 aylık süreçte Kurumumuz faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. HEKİMOĞLU, “Sayın Büyükelçimizden devraldığımız bayrağı daha da ileri taşımaya gayret edeceğiz.” dedi.