Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisi, Türkçe Sevdalılarıyla Buluştu

8. Uluslararası Türk Dili Kurultayının kültür programları kapsamında Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisi, Büyük Sahnede 25.05.2017 tarihinde saat 20.00’de Türkçe sevdalılarıyla buluştu.

Orhon kitabelerinden günümüze kadar Türkçe ile can bulan eserler ve Türkçeye can verenler tiyatro, musiki, şiir ve halk oyunları eşliğinde sahnelendi. Gösteriye Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Prof. Dr. Zeynep KORKMAZ ile birlikte çok sayıda yerli yabancı Türkolog ve davetli katıldı.

Kalabalık bir seyirci kitlesinin izlediği Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisinde Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlâna, Hacı Bektaş-ı Veli, Âşık Paşa, Fuzulî, Muhibbî, Avnî, Nefî, Nedim, Karacaoğlan, Şeyh Galip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ziya Gökalp, Mehmet Âkif, Necip Fazıl, Nâzım Hikmet, Arif Nihat Asya gibi Türkçeye can veren şahsiyetler, sahne gösterisi marifeti ile izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Gösterinin sonunda Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, oyunu sahneleyen Biz Türkiyeyiz Sanat Grubu Yönetmeni Ahmet COŞKUN’a ve Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçısı İrfan GÜRDAL’ a ‘’2017 Türk Dili Yılı’’-Dilimiz Kimliğimizdir çalışmalarına katkılarından ötürü 2017 Türk Dili Yılı simgeli ödül ve plaket takdim etti.

Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisi, toplu fotoğraf çekiminden sonra sona erdi.