Türkiye – Fas İlişkilerinde Yeni Dönem

Başbakan yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, kendisine bağlı kurumların iş birliği ile yapılacak bir dizi etkinliğe katılmak üzere 2-5 Mart tarihleri arasında Fas’ta olacak. Kültür Yüksek öğretim ve eğitim alanlarında Bakanlar düzeyinde yapılacak görüşmelerde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan KARATAŞ, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret BÜLBÜL, TİKA Başkanı Serdar ÇAM, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati DEVELİ, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur ÜNAL, GAMAUM Müdürü Prof. Dr. Suna AĞILDERE ile diğer kurum yetkilileri yer alacak.

Sayın KURTULMUŞ’un, Rabat Milli Kütüphanesinde vereceği “Medeniyet Tasavvuru” başlıklı konferansının yanı sıra Osmanlı-Fas ilişkilerinin anlatılacağı Ferman ve kaftan sergisi, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü korosunun konseri, TİKA tarafından tefrişatı yapılan ve donanım desteği sağlanan Rabat Muhammed V Üniversitesi Rektörlüğü Oditoryumunun açılışıyla Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) “Faslı mezun öğrencileri” ile buluşması gezinin önemli başlıklarından.

Ayrıca iki ülke arasındaki kültürel iş birliğinin daha da güçlendirilmesi ve kültürel değerlerin tanıtılması maksadıyla Atatürk Yüksek Kurumu ile Fas Kültür Bakanlığı arasında yürütülecek, iki ülke kültür ve tarihini tanıtıcı eserlerin karşılıklı çevirisi ile iki ülke arşivleri arasında tecrübe paylaşımını ön gören iş birliği protokolleri imzalanacak.