YÜKSEK KURUM BAŞKANI HEKİMOĞLU BALKANLARDA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ VE TÜRKOLOJİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Türk Dil Kurumunun iş birliği ile Türkiye Maarif Vakfı Tiran New York Üniversitesinin ev sahipliğinde 7-8 Eylül 2022 tarihlerinde Tiran’da düzenlenen Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Uluslararası Sempozyumu’na katıldı.

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU yaptığı açış konuşmasında, Arnavutluk’ta bir kez daha bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkürlerini iletti. Sempozyumun bölgenin barışına katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. HEKİMOĞLU, Yüksek Kurumun iş birliği ve destek noktasında böyle etkinlikleri önemsediğini vurguladı. HEKİMOĞLU ayrıca, Balkanlarda Türkçe öğretimine yönelik toplantıların “Genç Türkologlar” sempozyumlarında olduğu gibi yeni yaklaşımları ortaya koyacak şekilde ve Arnavutluk’ta devam ettirilmesi önerisini dile getirdi.

 

Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal YILDIZ’ın başkanlığındaki Kapanış ve Değerlendirme Oturumda ise Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU ile Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hatice ŞAHİN, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup YILMAZ ve Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığından Prof. Dr. Behixhudin SHEHAPI sempozyum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sempozyum vesilesiyle Arnavutluk’ta temaslarda bulunan Prof. Dr. HEKİMOĞLU, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye Maarif Vakfı Tiran New York Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan ERDEMİR’i makamında ziyaret etti.

Sempozyumla ilgili detaylı bilgiye Türk Dil Kurumu Genel Ağ sayfasından ulaşabilirsiniz.