Yüksek Kurum ile YTB Arasında Kurumsal İş birliği Sözleşmesi İmzalandı

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) arasında kurumsal iş birliği sözleşmesi imzalandı. Sözleşme ile kurumların görev alanına giren konularda iş birliği yapılması kararlaştırıldı. Bu bağlamda Yüksek Kurumun görev alanı olan kültür, dil ve tarih konularında ortak yayın, karşılıklı çeviri faaliyetleri ve ortak projelerin gerçekleştirilmesinin yanında YTB’nin burs verdiği yabancı öğrencilerin bu alanlarda daha fazla bilgi sahibi olmaların sağlanması ortak hedef olarak benimsendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Hizmet Binasında AYK başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS ile YTB başkanı Mehmet KÖSE arasında gerçekleştirilen imza töreninde, Prof. Dr. Derya ÖRS, bu sözleşmeyle Sayın Başbakan Yardımcısı M. Tuğrul TÜRKEŞ’e bağlı olması hasebiyle iki kurum arasında var olan ilişkinin, çerçevesi belirlenmiş ve uzun yıllara sârî Kurumsal bir iş birliğine dönüştürüldüğünü ve yapılan faaliyetlerin ve iş birliklerinin resmiyet altına alındığını söyledi.

Bu sözleşmeyle iki kurum güçlerini birleştirerek özellikle yurtdışında kültür ve bilim diplomasisi bağlamında daha fazla faaliyet gerçekleştirebilecek ve ülkemizdeki burslu yabancı öğrencilerin ülkeleriyle Türkiye arasında kültür köprüsü olmalarına katkı sağlayacak olmak çok değerli bir hizmet olacağını söyleyerek geçirilecek olan bu birlikteliğin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti. 

YTB Başkanı Mehmet KÖSE ise YTB ve Yüksek Kurum’un hitap ettiği coğrafya ve kitlenin ortak olduğunu ve örtüştüğünü ifade ederek, YTB’nin öncelikle yurt dışında yaşayan vatandaşların kimlik, kültür ve aidiyetini korumaya yönelik çalışmalardan sorumlu olduğunu ve bu alanda hem tarih ve kültür aktarımı hem de anadil öğretimi noktasında Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunun sağlayacağı akademik katkının büyüklüğüne işaret etti. Kardeş topluluklarla ilişkilerin geliştirilmesinde AYK’ya bağlı kurumların ciddi anlamda akademik altyapısı oluğunu ve bu birikimden faydalanacak olmayı önemsediklerini söyleyerek ortak akademik çalışmaların yanında YTB’den burs alan yabancı öğrencilerle Türkçe öğretimi yanında onların AYK’nın görev alanına giren konularda gelişimlerine katkı sağlanacak olması mutluluk verici olacaktır dedi.