4. Uluslararası Öğrenci Kongresi Üsküp’te Gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU)  iş birliğiyle  4. Uluslararası Öğrenci Kongresi  Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te geçekleştirildi.

Kongrenin açılışına, Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa’ya Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dr. Bujar Osmani, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun Bilimsel Çalışmalar Koordinasyonu Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun ve Uluslararası Öğrenci Kongresi Organizasyon Başkanı ve IBU Yüksek Lisans öğrencisi Dukica Pavloviç, öğrenci ve öğretim üyeleri katıldı.

Açılışta konuşan Uluslararası Öğrenci Kongresi Organizasyon Başkanı Dukica Pavlovic, organizasyona yönelik hazırlık aşamalarını anlattı. Pavlovic, 35 ülkeden 80 öğrencinin katıldığı büyük ve uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını söyledi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu kongrenin, üniversitenin öğrencileri tarafından dört yıldır düzenlendiğini belirterek, yoğun katılımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra kürsüde yerini alan ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunu temsilen kongreye katılan Bilimsel Çalışmalar Koordinasyonu Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun, uluslararası düzeyde düzenlenen Uluslararası Öğrenci Kongresi’nin 4’üncüsünü Uluslararası Balkan Üniversitesi birlikteliğiyle gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Adem Uzun, “Yeni bir dünya inşa etmek istiyorsak, insani değerlerle mücehhez bir nesil yetiştirmek gerekir. Siz gençleri görünce adalet, özgürlük ve barış gibi insani değerlerin geleceğin dünyasına hakim olacağına dair inancım daha da güçlendi. Görevimiz, gençlere güvenmek, onlara rehber olmak ve önlerinden engelleri kaldırmak olmalıdır” dedi. Uluslararası düzeyde bir öğrenci kongresi düzenlenmesinin ne kadar isabetli olduğunu dile getiren Dr. Uzun, konuşmasının sonunda kongrenin başarılı geçmesi dileğiyle gençlere ve organizasyona emeği geçenlere teşekkürleri sundu.

Yoğun programına rağmen kongre açılışına katılan ve gençleri yalnız bırakmayan Makedonya Başbakan Yardımcısı Dr. Bujar Osmani de öğrenci kongresine hükümeti adına katılmaktan ve ülkesinin bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Osmani konuşmasının sonunda, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen kongrenin başarılı geçmesini diledi.