Türkiye-Gagavuzya Arasındaki Bilimsel İş Birliği Artırılacak.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile M. V. Marunevic Adına Bilim-Araştırma Merkezi arasında kurumsal iş birliği ön protokolü imzalandı.

Türk Tarih Kurumu tarafından Moldova Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi’nin başkenti Komrat’ta düzenlenen Uluslararası Gagavuz Yeri ve Oğuzlar Bilgi Şöleni‘nin ardından Komrat Devlet Üniversitesinde bir de çalıştay gerçekleştirildi. Atatürk Kültür, Dil ve tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Komrat Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sergey Zahariya ve M. V. Marunevic Adına Bilim-Araştırma Merkezi Direktörü Doç. Dr. Sofya Sulak ve bilim insanların katılımıyla  gerçekleştirilen çalıştayda iki tarafta yapılan akademik çalışmaların paylaşılması için hem Türkiye’de hem de Gagavuzya’da yıllık toplantılar düzenlenmesi, Gagavuzca-Türkçe sözlük ve çok dilli etimolojik sözlük hazırlanması, karşılıklı olarak akademisyen yüksek lisans-doktora öğrencilerinin değişiminin sağlanması ve burs olanaklarının arttırılması, enstitü düzeyinde kurumlarla Türkoloji ve Gagavuz kültürü çalışmaların yapılması gibi konular görüşüldü. Çalıştayın sonunda ise Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve M. V. Marunevic  Bilim-Araştırma Merkezi arasında kurumsal iş birliği ön protokolü imzalandı.

Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’nun imza attığı protokolle iki ülke arasındaki bilimsel çalışmaların ve paylaşımların arttırılması hedefleniyor.