Türkiye-Romanya İlişkileri ‘Geçmiş Ve Günümüz Uluslararası Sempozyumu’ Köstence’de Gerçekleştirildi.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ile Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih Fakültesi iş birliğinde düzenlenen “Türkiye-Romanya İlişkileri: Geçmiş ve Günümüz Uluslararası Sempozyumu” Romanya’nın Köstence kentinde 04-05 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış törenine; Köstence Başkonsolosu Uygar Mustafa Sertel, Ovidius Üniversitesi Rektör Vekili DianeVancea, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ali Beyhan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof.Dr. İlhan Yerlikaya,TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, Köstence Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ramazan Yılmaz ve diğer protokol üyeleri ile akademisyenler katıldı.
Açılış töreni, Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih Fakültesi Dekanı Emanuel Plopenau’nun sempozyuma yurtiçi ve yurtdışından gelen katılımcıları selamlamasıyla başladı. Ev sahibi üniversitenin Rektör Vekili Diane Vancea ise Dobruca’nın Türk ve Rumen halklarına birlikte uyum içinde örnek bir çok kültürlülük modeli teşkil etmesinden dolayı Köstence Ovidius Üniversitesi’nin böyle bir çalışmanın yapılması için en uygun ortam olduğuna vurgu yaptı. Köstence Başkonsolosu Sertel de katılımcıları selamlamasının ardından Romanya’nın kurulan ilk on beş Türk temsilciliği arasında yer aldığını dile getirerek soydaşların iki ülke arasında köprü vazifesi gördüğüne dikkat çekti. Sertel ayrıca katılımcılara ülkelerine döndüklerinde bu çalışmalarını üniversitelerine yayarak Dobruca’nın bilinirliğinin artırılmasına yönelik dileklerini bildirdi. Son olarak sözü alan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Beyhan, iki ülke arasındaki ortak tarihî bağlara değinerek Romanya’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından da süregelen iyi komşuluk ilişkilerini başbakan/dışişleri bakanı düzeyinde ziyaretler, Balkan Antantı, Kral Carol’un Türkiye ziyareti ve günümüzde de her alanda artan ilişkiler çerçevesinde örneklendirdi ve ev sahipliğinden dolayı Ovidius Üniversitesi’ne teşekkürlerini iletti.
Romanya televizyon kanalı Antena 1’e röportaj veren Beyhan gerçekleşen bu sempozyumun iki ülke ilişkileri açısından önemine vurgu yaptı.
Açılış konuşmalarının ardından“Türkiye-Romanya İlişkileri” ana konusuyla bir açılış oturumu düzenlendi. Açılış oturumunda Romanya Akademisi “N. İorga” Tarih Enstitüsü Müdür Yardımcısı İleana Câzan, Emekli Büyükelçi Prof.Dr. Ali Engin Oba ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Neşe Özden konuşmacı olarak katıldı.
Aynı gün içerisinde Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Beyhan, Başkan Yardımcısı Nihat Büyükbaş ve Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Hasan Cicioğlu’ndan oluşan bir heyet Köstence Başkonsolosu Sertel’i makamında ziyaret etti.