“Dilimiz Kimliğimizdir Karikatür, Ası ve Fotoğraf Yarışması” Sonuçlandı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı kapsamında Türk Dil Kurumu ve Vakıfbank iş birliğiyle düzenlenen “Dilimiz Kimliğimizdir Karikatür, Ası ve Fotoğraf Yarışması” sonuçlandı.

Yarışmanın ası ve fotoğraf dalında birinciler 15.000, ikinciler 10.000, üçüncüler 5.000 ve Teşvik Ödülü’ne layık görülenler de 2.500 TL’nin sahibi oldu.

Ası

Yarışmanın ası dalı için gelen 178 çalışma, 23 Mart 2018 tarihinde yapılan toplantıda Seçici Kurul Başkanı Adnan TEPECİK ve üyeler TDK Uzmanı Canan KANOĞLU (Yedek Üye), Oğuz SAĞDIÇ, Prof. Dr. Namık Kemal SARIKAVAK ve TDK Uzmanı Âdem TERZİ tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda Ahmet Emin BEDİZ’in “Çoban Yıldızı” adlı çalışması birincilik, Bahadır YAZICI’nın “Miğfer” adlı çalışması ikincilik ve Onur AŞKIN’ın “Başlangıç” adlı çalışması üçüncülük ödülünü kazanmıştır.

Tahir SEVİNÇ’in “Millî Birlik”, Fatih KURTCU’nun “Söz” ve Oktay YILDIRIM’ın “Teknoloji” adlı çalışmaları ise Teşvik Ödülü’ne değer görülmüştür.

Özgür ALİCAN’ın “Ağaç”, Harun BİLGİLİ’nin “Arı Türkçe”, Oğuzhan ÇİFTÇİ’nin “Ası-1, Ası-2”, Amir ASGARİ’nin “Atatürk-Dil Devrimi”, Dilaver KÖSTEM’in “Baskı”, Kayahan KAYA’nın “Bereket”, Ata BAYOĞLU’nun “Bir Türkçemiz Var”, Yüksel AÇIKGÖZ’ün “Birlik”, Adnan TANIR’ın “Dil Yaşatır Hayat Ağacımızı”, Salih AYVALLI’nın “Dilimizdeki Lekeler’, Onur AŞKIN’ın “Dilin Doğuşu’, Ömer SALKI’nın “Gün”, Ahmet Emin BEDİZ’in “İz”, Musa KILIÇASLAN’ın “Kültür”, Fatma AYDOĞDU’nun “Millî Birlik Ruhu Türk Dili ile Sağlanır”, Necip GÜVENİŞ’in “Namütenahi”, Mustafa YEREBASMAZ’ın “Okul”, Özgün ABAY’ın “Türkçe Karakter” ve Serkan YALÇIN’ın “Türkçe Konuşmuyoruz” adlı eserleri de Sergileme Ödülü’ne layık görülmüştür.

Fotoğraf

Yarışmanın fotoğraf dalı için gelen 224 çalışma, 29 Mart 2018 tarihinde yapılan toplantıda Seçici Kurul Başkanı Ömer GEMİCİ ve üyeler TDK Uzmanı Canan KANOĞLU, Prof. Dr. Hicabi KIRLANGIÇ, Ahmet SEL, Hamit YALÇIN tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda birincilik ödülü Mustafa ERBAŞ’ın “İstasyon” adlı çalışmasına, ikincilik ödülü Cansu ALABAŞ’ın “Gölge” adlı çalışmasına, üçüncülük ödülü de Murat İBRANOĞLU’nun “Çaba” adlı çalışmasına verilmiştir.

Arzu İBRANOĞLU’nun “Herkes”, Ali MERMERTAŞ’ın “Okur Yazar” ve Murat AKGÜN’ün “Yaz Yazını” adlı çalışmaları ise Teşvik Ödülü’ne değer görülmüştür.

Aygül ÖZTÜRK’ün “Çirkin Kıral”, Cansu ALABAŞ’ın “Ders”, F. Dilek UYAR’ın “Dilde Eğitim”, Fuat YETKİN’in “Dilin Tarihi”, Türkân ÇOBAN AKAY’ın “Durakta” ve “Fasulyeye Şiir”, Cüneyt ÇELİK’in “Geleceğimiz”, Nurten KURT’un “Geleceğimiz”, İhsan KORKUT’un “Güzel Yaz Güzel Konuş”, İsa CIDA’nın “Hacivat Karagöz” ve “Yolcu”, Tahir AKAY’ın “Hazan Gazeli”, Ahmet GÖÇMEN’in “Kahvehane”, Arif MİLETLİ’nin “Kitap, Cemile GÖÇMEN’in “Kitaplar”, İbrahim AYSÜNDÜ’nün “Mercek”, Ramazan ÇIRAKOĞLU’nun “Sokak”, Mehmet ASLAN’ın “Türk Askeri”, Gülseren SARIGÜL’ün “Türkçe” ve Akın ACAR’ın “Türkçemiz Kimliğimizdir” adlı çalışmaları da Sergileme Ödülü’ne layık görülmüştür.

Karikatür

Yarışmanın karikatür dalı için gelen 126 çalışma, 11 Nisan 2018 tarihinde yapılan toplantıda Seçici Kurul Başkanı Hasan KAÇAN ve üyeler TDK Uzmanı Belgin AKSU, Ahmet ALTAY, Yrd. Doç. Dr. Ebu Bekir Sıddık ŞAHİN ve Emre YILMAZ tarafından değerlendirilmiş ancak ödüle layık eser bulunamamıştır.

Ödül töreni ile seçilen eserlerin sergileme tarih ve yeri düzenleme kurulu tarafından katılımcılar ve kamuoyuna daha sonra duyurulacaktır.