88. DİL BAYRAMI KUTLANDI.

Dil Bayramı’nın 88. yılı münasebetiyle “Türk Dil Kurumu 88. Dil Bayramı’nı Kutluyor” başlıklı görüntülü toplantı düzenlendi. Toplantıya Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR ile Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Recep TOPARLI ve Prof. Dr. Mustafa ÖNER katıldı.

Toplantıya görüntülü mesajla katılan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY, “Bundan 88 yıl önce bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımıyla gerçekleştirilen I. Türk Dili Kurultayı, Türkçeyi koruma bilincinin, farkındalığının ve sorumluluğunun temellerini atmıştır. Orada atılan temellerin özü ise tarih kadar eskidir. Kendimiz olarak kalabilmek, Türk dünyasının köklerini, birlik ve beraberliğini koruyabilmek, devraldığımız medeniyet mirasını yaşatıp geleceğe aktarabilmek için aziz milletimizin her bir ferdini dilimizi korumaya, en yalın hâliyle kullanmaya ve bitmeyen bir yolculuk olan Türkçeyi araştırmaya ve öğrenmeye davet ediyorum.” sözleriyle 88. Dil Bayramı’nı kutladı.

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU açış konuşmasının başında, Dil Bayramı’nın 88. yılı vesilesiyle düzenlenen toplantının verimli olması temennisiyle Dil Bayramı’nı kutladı. Dilin, kimliğin en önemli aracı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. HEKİMOĞLU, Cumhuriyet’in kurulduğu yıldan bu yana Türkçeyi dünya dilleri arasında hak ettiği yere taşımak için asırlara etki edecek çok kıymetli hamleler yapıldığını ifade etti. Türk Dil Kurumunun kuruluşuyla bu adımların en önemlisinin atıldığını belirten HEKİMOĞLU, Türk Dil Kurumunun Türkçemizin doğru ve kurallarına uygun olarak kullanılabilmesi için önemli çalışmalar yaptığına değindi. Konuşmasının devamında “Dünyanın en zengin dillerinden olan Türkçemizin geçmişte olduğu gibi bugün de yabancı dillerin tehdidi altında olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir” diyen Prof. Dr. HEKİMOĞLU, herkesi Türkçe konuşmaya ve yazmaya davet etmiştir. Prof. Dr. HEKİMOĞLU, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere dilimize hizmet eden ilim ve irfan sahibi herkesi şükranla yâd ederek konuşmasını tamamlamıştır.

 

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU’nun konuşmasının ardından Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplanan I. Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü 26 Eylül’ün ülkemizde “Dil Bayramı” olarak kabul edildiğini vurgulayarak Dil Bayramı’nın 88. yılını kutladı. Prof. Dr. GÜLSEVİN, Kurumun son bir yıl içindeki çalışmaları ile önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Türk Dil Kurumunun resmî Youtube kanalından canlı olarak yayınlanan konferans diğer katılımcıların konuşmaları ile tamamlanmıştır.