Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunda Görev Teslim Töreni Gerçekleştirildi.

Türkiye’nin köklü kurumlarından olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığına 2012-2019 yılları arasında da Başkanlık görevini yürüten Türk akademisi, bürokrasisi ve diplomasisinin deneyimli isimlerinden Büyükelçi Prof. Dr. Derya ÖRS yeniden atandı.

Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene; Yüksek Kurum Başkanı Büyükelçi Prof. Dr. Derya ÖRS ve Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN’in yanı sıra Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Osman MERT, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN, Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet KILINÇ ile bağlı Kurumların başkan yardımcıları, yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Törenin selamlama konuşmaları Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Büyükelçi Prof. Dr. Derya ÖRS ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN tarafından yapıldı.

Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN yaptığı konuşmada, Başkanlık yaptığı süre zarfında Kurumun gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında kısa bilgiler vererek birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

Büyükelçi Prof. Dr. Derya ÖRS ise konuşmasında, Kurumun ileriki dönemde yapmayı düşündüğü projeleri ve hedeflerini anlattı. Öncelikli olarak, Kurumun akademik alandaki etkinliğini daha da artırmayı, Kurumu uluslararası alanda daha güçlü bir temsile kavuşturmayı ve Atatürk, Türk kültürü, dili ve tarihi alanındaki araştırmaları diğer kamu kurumlarıyla iş birliği yaparak daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediğini belirtti.

Yeni yerleşke projesine de değinen Büyükelçi ÖRS, daha modern ve teknolojik altyapıya sahip, çağdaş bir eğitim ve araştırma merkezi olacak olan yeni yerleşkenin, Kurumun çalışmalarına büyük katkılar sağlayacağını söyledi. Bu yeni yerleşke sayesinde Yüksek Kurum, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk Araştırma Merkezinin bir arada olacağını vurguladı. Böylece Kurum bünyesindeki tüm Kurumlarla daha güçlü bir koordinasyon içinde çalışacağını ifade etti.

Görev teslim töreni çiçek takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.