Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, Türk Tarih Kurumunda

Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Türk Tarih Kurumunda düzenlenen ‘Türkiye-Afrika Tarihi İlişkilerinde Kadın’ konulu panele katıldı.

Türk Tarih Kurumu ev sahipliğinde Türkiye’de bulunan 32 Afrika Büyükelçisi ve Sefireleri ile Gazi Üniversitesi Afrika Medeniyetleri Araştırma Merkezi iş birliğinde düzenlenen programa, Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul TÜRKEŞ, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Afrika ülkelerinin büyükelçileri, bilim adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Panelin açılışında bir konuşma yapan Emine ERDOĞAN, Türkiye’de 2005 yılının ‘Afrika Yılı’ ilan edilmesiyle başlayan süreçte Afrika ile ilgili önemli adımların atıldığını ve ilişkilerin güçlendiğini söyledi. Bu ilişkilerin yalnızca siyasi, ekonomik değil, aynı zamanda kültürel, sosyal ve en önemlisi insani ilişkiler olduğunu belirten Emine ERDOĞAN, “Afrika ile coğrafi uzaklığımıza rağmen, kalplerimiz her zaman bir ve beraberdir” diyerek düzenlenen panelin, Türkiye ile Afrika arasındaki bağları derinleştirecek ve kadınların geleceğini etkileyecek sonuçlar vermesini temenni etti.

Açılışın ardından ‘Afrika’da Kadın’ konulu fotoğraf sergisini açan Emine ERDOĞAN, ‘Afrika Yemekleri’ seçkisinin yer aldığı standı da ziyaret etti.