Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Anma Yılı Etkinlikleri

Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde UNESCO iş birliğiyle ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumunun katkılarıyla 3-4 Ağustos 2021 tarihinde “İNSANLIĞIN ÖZÜ, PİR VELİ’NİN SÖZÜ” temasıyla Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Anma Yılı Etkinlikleri düzenlenecek.

Anadolu irfanının sönmeyen ışığı Hünkar Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. Yıl dönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Müzesi’nde uluslararası katılımlı törenlerle anılacak.

2021 yılı UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli Anma Yılı olarak belirlenmesinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Hacı Bektaş Veli’nin, insanları saygı ve hoşgörü çerçevesinde bir arada kardeşçe yaşamaya çağırdığını belirterek, “Hacı Bektaş Veli’nin hem ülkemiz hem de dünya için ne denli büyük bir değer olduğunun güçlü bir biçimde vurgulanması, kıymetli düşüncelerinin gelecek nesiller tarafından anlaşılıp benimsenmesi amacıyla yayınladığı genelge ile 2021 yılı boyunca yurt genelinde ve yurt dışında Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda etkinlikler düzenlenmesine karar verdi.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde, UNESCO iş birliğinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumunun katkılarıyla Hacı Bektaş Veli’nin insan sevgisine, hikmete ve irfana dayalı felsefesi ışığında bu yıl önemli birçok organizasyon gerçekleştirilecek.

Uluslararası Düzeyde Anma Töreni

“İnsanlığın Özü, Pir Veli’nin Sözü” sloganıyla Nevşehir’deki Hacı Bektaş Veli Müzesi önünde, 3-4 Ağustos tarihlerinde, Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada kendinden sonraki nesillerin yolunu aydınlatmaya devam eden inanç, ahlak, hoşgörü, sevgi ve saygıyı esas alan yaşam felsefesinin anlatılacağı bir dizi etkinlik düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında “Yoldaki Nefesler/Pirlere Niyaz Ederiz” adıyla Hacı Bektaş Veli’nin yaşamının yansıtılacağı bir sahne performansı da gerçekleştirilecek.

Çoktur Sevenleri, Anadolu Erenleri” sergisi

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. Yıldönümü nedeniyle hazırlanan özel tema filminin gösterileceği etkinliğin gerçekleştirileceği meydanda “Çoktur Sevenleri, Anadolu Erenleri” isimli bir sergi de açılacak.

Geniş Katılımlı Sempozyum

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Nevşehir Valiliği, yurt içi ve yurt dışı sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla geniş katılımlı bir sempozyum düzenlenecek.

Müzede Yeni Bölüm Açılışı

Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesinin ve dergahının da bulunduğu, 1964 yılında müzeye dönüştürülen Hacıbektaş Müzesi’nde restorasyon işlemleri tamamlanan üç kıymetli eser de sergilenecek. Osmanlı döneminden bir sancak, bir seccade ve bir örtü, müzenin “Kiler Evi” bölümünde ziyarete açılacak.

Kadıncık Ana Evi açılışı

Restorasyonu Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Hacı Bektaş Veli’nin de bir süre kaldığı 800 yıllık Kadıncık Ana Evi etkinlikler kapsamında yeniden ziyarete açılacak.

 

Kaynak: https://www.hacibektasvelietkinlikleri.com/