Türk Dil Kurumu tarafından “Türkiye Türkçesinin Köken Bilgisi (Etimolojisi) Sözlüğü Projesi Çalışması” Ankara’da yapıldı

Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen ve Türk Dil Kurumu Sözlük Kolu tarafından düzenlenen “Türkiye Türkçesinin Köken Bilgisi (Etimolojisi) Sözlüğü Projesi Çalışması” 9-10-11 Mart 2015 tarihleri arasında Ankara’da yapıldı. Toplantıda Köken Bilgisi Sözlüğünün hazırlanması sürecinde izlenecek yol ve yöntem, kullanılacak kaynaklar ve çalışma takvimi gibi hususlarda değerlendirmeler yapıldı.

Yurt dışından ve yurt içinden birçok bilim adamının katılımı ile gerçekleştirilen toplantının kapanış oturumunda, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN ve Türk Dil Kurumu Sözlük Kolu Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖLMEZ birer konuşma yaptı.

Dünyanın dört bir tarafında, kurumlarımız vasıtasıyla Türkçeye ilgi duyan çok sayıda insanın olduğunu biliyoruz diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, “Bu insanların Türkçeyi daha iyi kullanabilmelerini, sadece günlük konuşma lisanı bakımından değil, bir fikir, kültür, düşünce ve bilim dili olarak da Türkçeyi öğrenebilmelerini sağlamak hepimizin ortak hedefi olmalıdır.” dedi.

Etimolojik sözlük çalışmalarının öbür sözlük çalışmalarından farklı olarak çok sayıda dil bilimciye ihtiyaç duyduğu çok aşikâr bir husus olduğunu ifade eden Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS ise “Bu sadece bir Türkolog’un kendi becerisiyle tek başına yapacağı bir iş değil. O yüzden çok ciddi anlamda ekip çalışmalarına ihtiyacımız var.” şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıntılı bilgi 

16.03.2015