Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. HEKİMOĞLU “Özbek Dili ve Kültürü” Başlıklı Çevrim İçi Konferansa Katıldı.

Özbekistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 29. yılı vesilesiyle 25 Eylül 2020 Cuma günü “Özbek Dili ve Kültürü” başlıklı çevrim içi konferans gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY geçmişten geleceğe dil, kültür ve tarih birliğimiz olan kardeş ülke Özbekistan’ın bağımsızlığının 29. yılını gönderdiği mesajla kutladı. Türkiye’nin Özbekistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu belirten Sayın ERSOY, Özbek kardeşlerimizin coşku ve heyecanını gönülden paylaştığını dile getirdi. Bu konferansın, bizi biz yapan asli değerlerimizin doğru bir şekilde tespit edilmesinde, anlaşılmasında ve geniş kitlelere yayılarak öğrenilmesinde önemli fayda sağlayacağını ifade etti. Sayın Mehmet Nuri ERSOY gönderdiği mesajda, Türk Dil Kurumunu da Türk dünyasının bağımsızlık yıl dönümleri vesilesiyle “Dil ve Kültür” başlığı altında düzenlediği çevrim içi konferanslardan dolayı tebrik etti.

Türk Dil Kurumunun Youtube kanalından canlı olarak yayımlanan konferansa Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alisher AGZAMKHODJAEV ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN’in yanı sıra, Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat SİROJİDDİNOV, Özbekistan Cumhuriyeti Başbakanlığı Devlet Dil Geliştirme Departmanı Başkanı Abdulgaffar QIRGIZBAEV, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Rahmetullah NAZAROV, Michigan Devlet Üniversitesinden Prof. Dr. Timur KOCAOĞLU, Özbekistan Millî Üniversitesinden Hamidulla BALTABAEV, TDK Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Ayşehan Deniz ABİK ve Prof. Dr. Hülya KASAPOĞLU ÇENGEL ile Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Aynur ÖZ ÖZCAN katıldı.

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU konuşmasında, Özbekistan’ın sağlam ve ayrılmaz bağlarla birbirine bağlanan Türk İslam medeniyetinin müstesna bir parçası olduğunu vurguladı. “Orta Asya Türk kültürü, Anadolu Türk kültürünün başlangıç kısmı, ön sözü ve hatta anayasası konumundadır.” diyen Prof. Dr. HEKİMOĞLU, Orta Asya Türk kültürünün Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti devlet tecrübelerini geçirmiş düşünce tarihimizin başlangıç kısmı olduğunu sözlerine ekledi. Prof. Dr. HEKİMOĞLU, bugün dilden felsefeye, günlük yaşamdan ahlak anlayışına, sanattan mimariye varıncaya kadar bir Türk İslam anlayışının oluşmasında Özbekistan’ın ana kaynaklardan biri olduğunu ifade etti.

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alisher AGZAMKHODJAEV, Türkiye’nin Özbekistan için birçok hususta örnek teşkil ettiğinden söz ederek Türk halkının Türkiye Türkçesine olan saygısını takdir ettiklerini ve Türk Dil Kurumunun çalışmalarını yakından izlediklerini belirtti. Büyükelçiliğin faaliyetlerinden bahseden AGZAMKHODJAEV, Türk medyasının Özbekistan’ı gururlandıracak haberlerle her zaman yanlarında olduğu bilgisini aktardı. Büyükelçi AGZAMKHODJAEV, Özbek dilinin Türkiye’nin bazı üniversitelerinde ders olarak okutulmasının Özbekçeye dönük ilginin göstergesi olduğunu söylerek dil ve edebiyat bilimi hocalarına teşekkürlerini iletti.

Konuşmasına Özbekistan Cumhuriyeti’nin 29. bağımsızlık yılını kutlayarak başlayan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN konuşmasının devamında Özbek dili, kültürü ve edebiyatının Türkiye’de yaşayan Türkler için öneminden söz etti. Prof. Dr. GÜLSEVİN Türk Devlet Başkanları Konseyi, TÜRKSOY, Türk Akademisi gibi uluslararası kuruluşların; aramızdaki ortaklıkları vurgulayan, geleceğe yönelik kültürel, sanatsal, siyasi ve ekonomik iş birliklerini tesis eden önemli kuruluşlar olduğuna değindi. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de birbirimizi destekleyerek daha da büyük bir medeniyetin yaratılabileceğini ifade eden GÜLSEVİN, sahip olduğu güçlü devlet ve edebî yazı dili geleneği, kültürel ve bilimsel birikim ile Özbek devletinin ölümsüz olacağına dair olan inancını dile getirdi. GÜLSEVİN, Özbekistan Cumhuriyeti’nin ilelebet var olması dilekleriyle konuşmasını tamamladı.

Türk Dil Kurumunun resmî Youtube kanalından canlı olarak yayınlanan konferans diğer katılımcıların konuşmaları ile tamamlanmıştır.