Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu “Azerbaycan Dili ve Kültürü” Başlıklı Çevrim İçi Konferansa Katıldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 29. yıl dönümü vesilesiyle Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen “Azerbaycan Dili ve Kültürü” çevrim içi konferansı 4 Kasım 2020 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY Azerbaycan’ın bağımsızlığının yıl dönümünü gönderdiği mesajla kutladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY mesajında, işgal altındaki vatan topraklarının kurtarılması için mücadele eden Azerbaycan ordusunun kahraman askerlerine selamlarını iletti. Sayın Mehmet Nuri ERSOY ayrıca, bu uğurda şehitlik makamına ulaşanlara rahmet, gazilerimize acil şifalar diledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, bu konferansın şu günlerde Azerbaycan’da verilen mücadele dolayısıyla çok anlamlı ve değerli olduğunu kaydetti. Dilin kültürle bütünlüğü üzerinde duran Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY gönderdiği mesajda, “Binlerce yıllık Türk medeniyetinin ve kadim Türk dilinin görkemini nağıllardan destanlara, şiirlerden muğamlara motif motif bağrında barındıran Azerbaycan dili ve kültürü, millî kimliğimizin en değerli unsurlarından biridir.” ifadelerine yer verdi.

Türk Dil Kurumunun Youtube kanalından canlı olarak yayımlanan konferansın açış konuşmalarını Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İBRAHİM gerçekleştirdi.

Konferansta ayrıca, Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Hülya KASAPOĞLU ÇENGEL, Prof. Dr. Erdoğan UYGUR ve Prof. Dr. İsmet ÇETİN ile AMEA Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsünden Prof. Dr. Tahire MEMMED birer konuşma yaptı.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN konuşmasında, kardeş ülke Azerbaycan ile Türkiye’nin “bir millet, iki devlet; bir dil, iki devlet; bir kültür, iki devlet; bir medeniyet, iki devlet” olarak bütünlük içinde olduğunu vurguladı. Türk Dil Kurumunun kurulduğu günden bu yana bütün Türk Dünyası’na yönelik araştırmalar yaptığını hatırlatan GÜLSEVİN, katılımcıları Azerbaycan Türkçesi üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, kardeş ülke Azerbaycan’ın Karabağ’da yürüttüğü istiklal mücadelesini yürekten kutladığını belirtti. Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, işgal altındaki toprakların özgürlüğü için mücadele eden Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ve kahraman halkına selamlarını ileterek bu uğurda şehit olanları rahmet ve minnetle andı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İBRAHİM Türk Dil Kurumuna, verimli geçeceğine inandıkları bu toplantıyı düzenledikleri için şükranlarını sundu. Büyükelçi Hazar İBRAHİM, Azerbaycan ile Türkiye’nin “bir millet, iki devlet” düşüncesiyle birlikteliklerine dikkat çekerek, güçlü adımlarla ilerlediklerini ifade etti. Dil ile medeniyeti ayrılmaz iki unsur olarak gördüklerini aktaran Hazar İBRAHİM, bu konuda Türk Dil Kurumu ile Büyükelçilik olarak iş birliği içerisinde yürütülecek çalışmalara hazır olduklarını dile getirdi. Hazar İBRAHİM, Türk dilini dünyada söz sahibi olarak görmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Konferans, Türk Dil Kurumunun Youtube kanalında çevrim içi olarak yayımlanmaktadır.