YÜKSEK KURUM VE TDK’DEN “DÜNYA DİLİ TÜRKÇE” KONFERANSI

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu 2021 Yılı Akademik Eğitim Konferansları kapsamında Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN tarafından tüm bursiyerlere yönelik “Dünya Dili Türkçe” başlıklı çevrim içi konferans verildi. Konferansın yöneticiliğini ve açılış konuşmasını Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN yaptı.

Konuşmasına Türkçenin, en eski dönemlerden beri konuşma dili, yazı dili, devlet dili ve eğitim dili olarak varlığını sürdüren bir dünya dili olduğunu söyleyerek başlayan Prof. Dr. GÜLSEVİN, konuşmasının devamında geçmişten günümüze Türkçenin zenginliği, kültürel birikimi, dünya dilleri arasında edindiği yer ve bu dillere verdiği söz varlığı ile ilgili bilgilere yer verdi.

Türklerin çağlar boyunca diğer milletler ile etkileşimlerde bulunduklarını ve Türkçenin bu yönüyle çok zengin bir dil olduğunu vurgulayan Prof. Dr. GÜLSEVİN, dünyada yabancı dil olarak öğrenilen diller arasında Türkçenin 5. sırada yer almasının oldukça önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmasının sonunda Türkçenin Balkanlarda konuşulan diller arasındaki yerine değinen Prof. Dr. GÜLSEVİN, tarihî ilişkilerin de etkisiyle Balkan dillerinde çok sayıda Türkçe sözcük olduğunu örnekler vererek açıkladı.