Prof. Dr. Numan Kurtulmuş

1959 yılında Ünye’de doğdu.

Lisans ve yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. ABD’de Cornell University’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu ve bu esnada doktora tezini hazırladı. 1992 yılında iktisat doktoru, 1994 yılında doçent, 2004 yılında ise profesör unvanlarını aldı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde uzun yıllar Sosyal Siyaset, Çalışma Ekonomisi ve İnsan Kaynakları Yönetimi dersleri verdi. Yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalelerinin yanı sıra “Sanayi Ötesi Dönüşüm” ve “İnsan Kaynakları Yönetiminde Japonya Modeli” isimli basılmış eserleri mevcuttur.

1998 yılında aktif siyasete giren Kurtulmuş, Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyeliği yaptı. İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttüğü Saadet Partisi’nin 26 Ekim 2008 tarihindeki 3. Olağan Kongresinde Genel Başkanı seçildi. 1 Kasım 2010 tarihinde Saadet Partisi’nden ayrılarak yeni kurulan Halkın Sesi Partisi’nde siyasete devam etti. 22 Eylül 2012 tarihinde de Ak Parti’ye katıldı.

MKYK üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütürken 01 Eylül 2014’te kurulan 62’inci Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. İngilizce bilen Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babasıdır.