Aşkın Dili YUNUS EMRE Dünyaya Ulaşıyor.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak yürüttüğümüz “Türk Devlet ve Düşünce Hayatına Yön Veren Şahsiyetlerinin Kısa Yaşam Öyküleri Serisi ve Çevirisi Projesi” kapsamında öncelikle M. Kemal Atatürk, İbn-i Sînâ, Yunus Emre, Mevlânâ, Cezerî, Fârâbî, Kâtip Çelebi, Barbaros Hayrettin Paşa, Mimar Sinan, Hacı Bektaş Veli, Ahmet Yesevi, Fatih Sultan Mehmet, Aydın Sayılı, Cahit Arf, Halil İnalcık ve Fuat Sezgin’in yaşam öykülerini hazırlama ve yabancı dillere çevirerek yayımlama sürecinin ilk ürünü olan ve Dr. Mustafa TATCI tarafından kaleme alınan Aşkın Dili YUNUS EMRE adlı eserimiz Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça, Boşnakça, Japonca ve Çince olarak 9 yabancı dilde 2021 yılında yayımlandı ve bir set olarak okuyuculara sunuldu.

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmiştir.Türkçemizin medeniyet dili kimliğiyle bir kez daha dünyaya duyurulmasına vesile olacak “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında eser dünya gençliğine armağan olarak sunulmuştur. Proje kapsamında 2022 yılında Kurucu Başkanımız Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI ve Ord. Prof. Dr. Cahit ARF ve 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100. Yılında da Mustafa Kemal ATATÜRK kitapları ile çalışmalarımız devam edecektir.

16-20 yaş aralığındaki genç kuşaklara yönelik olarak hazırlanan kitaplarda kültür, inanç ve edebiyat dünyamız için çok önemli bir yeri olan Yunus Emre’nin hayatı, eserleri, menkıbe ve şiirlerinden seçilen örnek metinlerle birlikte yer almaktadır. Türkçe ile birlikte 10 dilde hazırlanmış Aşkın Dili YUNUS EMRE kitap setinin kültürümüzün ve Yunus Emre’nin yurt dışında geniş kitlelere tanıtılmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Geniş bir akademik kadroyla uzun ve titiz bir çalışma sürecinin sonunda yayımlanan set, yurt içinde ve yurt dışında ilgililerine Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle ulaştırılacaktır.

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yurt dışı temsilciliklerimiz tarafından başta üniversiteler olmak üzere, çeşitli kurum ve kuruluşlara dağıtılmak üzere Aşkın Dili YUNUS EMRE kitabımızı göndermeye başladık. 1.100 adet Boşnakça, 500’er adet; Arapça, Farsça, Almanca, Japonca, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Çince nüshaları okurlarıyla buluşacaktır. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak dünya gençliğine sunduğumuz Aşkın Dili YUNUS EMRE kitabımızın Türk kültürünün ve dilinin tanıtımı açısından önemli bir adım olmasını diliyoruz.