Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Masal Anlatıcılığı Çalıştayı’na Katıldı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (Yüksek Kurum) bünyesinde yer alan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 2019 yılından beri yürütülmekte olan Türk Masal Külliyatı-I Projesi (TÜMAK-I) kapsamında 15 Aralık 2021 tarihinde Masal Anlatıcılığı Çalıştayı düzenledi. Korgeneral Suat İlhan Konferans Salonu’nda yapılan çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Çalıştaya; Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, AKM Başkanı Dr. Zeki ERASLAN ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN katıldı.

 

Çalıştayın açış konuşmasını yapan Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, TÜMAK-I projesinin bir fikirden yola çıkılarak bir ürüne dönüşmesinin sevindirici bir gelişme olduğuna dikkat çekti. Sıradaki görevin masal kahramanlarının objelerinin üretilmesi olduğunu aktaran HEKİMOĞLU, “Çocuklarımıza ulaşan tüm ürünlerin millî ve yerli anlayışla, millî kahramanlarla objelere dönüştürülmesi, artık son kullanıcının da tükettiği malzemeler üzerinde bir algıya dönüşmesi çok kıymetlidir.” şeklinde konuştu.

Masal Anlatıcılığı Çalıştayı, alanın uzman isimleri tarafından 3 oturumda gerçekleşti.