Bilim Kurulu Çalıştayı düzenlendi.

Kurumumuz tarafından, Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı BE Prof. Dr. Derya Örs, Atatürk Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Kılınç, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Osman Mert, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Eraslan, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Güner Doğan ve Bağlı Kurumların Bilim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla 26 Kasım 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde Bilim Kurulu Çalıştayı düzenlendi.

Törene, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kurumumuzun Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlere yönelik video gösterimi ile başlandı.

Törenin açılış konuşması BE Prof. Dr. Derya Örs tarafından yapıldı.

Tüm Bağlı Kurumların Bilim Kurulu üyelerini selamlayarak konuşmasına başlayan Örs, Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir heyecan, coşku, sevinç ve gururla kutladığımız dönemde başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ve demokrasi tarihimize adlarını yazdıran şehitlerimizi saygı minnet ve şükran ile yâd etti.

Sayın Örs, Atatürk Yüksek Kurumunun 40. kuruluş yıldönümü tebrik etti ve 6 Şubatta deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere rahmet, kalanlara acil şifalar ve uzun ömürler diledi.

Bilim Kurullarının Kurumlarımızın bir yıl boyunca yaptığı çalışmalarda damgası ve katkısı olan değerli bilim insanlarından oluştuğunu belirtti. Kurumlarımıza yeniden ve yeni seçilmiş olan bütün değerli Bilim Kurulu üyelerine teşekkür etti. Bilim Kurulu üyelerinden bazı beklentileri olduğunu zikreden Örs, Türkiye’nin en güzide kurumlarından olan Atatürk Yüksek Kurumunun ve Bağlı Kurumların 2024 yılı içerisinde yapacağı bütün faaliyetlerde Bilim Kurulu üyelerinin damgası olacağını ifade etti. Türkiye’de sosyal bilimlerin hemen her sahasında faaliyet gösteren Kurumlarımıza Bilim Kurulu üyesi seçilirken çeşitlendirmeye ve Kurumlarımıza uygun bir şekilde kimliklendirmeye dikkat edildiğini belirten Örs, Bilim Kurulu üyelerinden hakemlik, makale gibi ilmi katkılar beklediğini de gündeme getirdi.

Etkinlik destekleri konusunda belli mali sınırların olduğunu dile getiren Örs, üniversitelerin sosyal bilimler alanındaki faaliyetlere daha fazla önem vermesi gerektiğini söyledi.

2024 yılında, değerli Bilim Kurulu üyelerimizin üreteceği, Kurumlarımıza yol göstereceği hem önemli münasebetler hem de ihtiyaç duyulan alanlarda yapacağı çalışmaların öncelikli olarak dikkate alınacağını ifade etti.

Kurumumuzun kendisinin yapması gereken çalışmalara öncelik verilerek faaliyet yapılacağını ve yayın alanında yapmamız gereken tercüme faaliyetlerinin olduğunu vurguladı. Değerli Bilim Kurulu üyelerinin hem editör olarak hem de tercüman olarak çeviri faaliyetlerinde yer almasının önemine değinen Örs, dijital çağın nimetlerinden faydalanılarak daha geniş kitlelere erişilebileceğini belirtti.

Masal Masal Türkiye uygulamasından bahseden Örs, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından Türk çocuklarının, Türk annelerinin, Türk babalarının faydalanabileceği binlerce Türk masalı arasından seçilen son derece güzel ve etkili masalların, üstelik de Anadolu’nun çeşitli ağız ve şiveleri ile de okunarak çok güzel bir etki alanı ortaya koyduğunu söyledi.

Yayın faaliyetlerine değinen Örs, “Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk Araştırma Merkezi yayınlarının başlangıçtan bugüne ülkemize kattığı bilimsel değeri ve katkıyı herkesin takdir etmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Kurumlarımız için inşa edilen yeni yerleşkenin 2024 yılında hizmete açılacağını dile getiren Örs, yeni yerleşkenin Ankara’mıza yakışır büyüklükte ve belki eşi benzeri olmayan bir kültür kurumu olacağını belirtti.
Bilim
Kurulu toplantılarının, üyelerimizin hepsinin bir araya gelmesi ve birbirlerini tanıması adına önemli olduğunu vurgulayan Örs, Bilim Kurulu üyelerine ve Kurum çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Açılış oturumundan sonra Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk Araştırma Merkezi’nin Bilim Kurulu toplantıları gerçekleştirildi. BE Prof. Dr. Derya Örs Bağlı Kurumların Bilim Kurulu toplantılarına katıldı.