Dilimiz Kimliğimizdir Konferansı: Samsun

2017 Türk Dili Yılı münasebetiyle yurdun farklı şehirlerinde düzenlenen  “Dilimiz Kimliğimizdir” konferansları bütün hızıyla devam ediyor. Bu çerçevede Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahir KALFA tarafından Ondokuz Mayıs Üniversitesinde bir konferans verildi.

Türk Dil Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uluslararası Dil ve Edebiyat Derneği iş birliğiyle düzenlenen konferansta Mahir KALFA, “Renkli Kelimeler” adında bir sunum yaptı. Sunumunda Türkçenin köken bilgisi sözlüklerini tanıtan KALFA, Türkçede çokça kullanılan “tereyağı”, “çapraz”, “vazgeçmek”, “gidi”, “çocuk”, “çerçeve”, “sunta”, “kayınço” gibi kelimelerin köken bilgisi izahlarını  yaptı. KALFA, Türkçede kelimelerin telaffuzunun köken bilgisi ile daha anlaşılır hâle geldiğini sözlerine ekledi.

Türkçenin çok güçlü bir dil olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kalfa: “İsim koyarken çok dikkat etmek gerekiyor çocuklarımıza özellikle geleceğini ipotek altına alan isimler de koymamak lazım. Belki o düşüncede olmayacak çocuk. Ne yapacaksınız. İsim koyarken geleceğin annelerine babalarına buradan seslenmek isterim, çok dikkat etmek gerekir. ” diye konuştu.