II. Uluslararası Çaka Bey Sempozyumu Düzenlendi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumunun öncülüğünde düzenlenen İzmir’in Fethinin 937. Yıldönümü Kutlamaları çerçevesinde, “II. Uluslararası Çaka Bey Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Alsancak’ta bulunan Tarihi Havagazı Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, 11. yüzyılın, ağır bir buhran içerisinde bulunan İslam medeniyetini bu buhrandan çıkaran pek çok önemli olayı barındırması bakımından özel bir zaman dilimi olduğunu belirtti. 11. yüzyılın sonlarında Selçuklu Devleti’nin ortaya çıkışı, Bizans’ın ağır yenilgilerle sarsılması ve Anadolu’nun giderek Türk yurdu haline gelmesi gibi gelişmelerin yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Turan, bu yüzyıla şekil veren önemli şahsiyetlerden birisinin de İzmir’in fethini gerçekleştiren Çaka Bey olduğunu dile getirdi.

İlk Türk deniz kuvvetinin kuruluşunda baş aktör olan Çaka Bey’in binlerce kilometre öteden gelen bozkırın süvarilerini denizciye dönüştürmek gibi mühim bir işi başardığını söyleyen Prof. Dr. Turan, Çaka Bey’in İzmir’i fethederek Türkiye coğrafyasının ana duvarlarından birini ördüğünü ifade etti.

Törende konuşan Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, Türk Tarih Kurumunun İzmir’in fetih yıl dönümlerinde yaptığı faaliyetleri takdir ettiğini belirtti. Tarih Kurumunun başlattığı bu dalganın şehrin üniversitelerinin de katkısıyla büyümesinden memnuniyet duyacağını ifade eden Prof. Dr. Gökçe, konuşmasını İzmir’in fethini gerçekleştiren Çaka Bey’in yanı sıra İzmir’deki Türk hâkimiyetini kalıcı hale getiren Aydınoğlu Mehmet Bey, Gazi Umur Bey, Emir Timur gibi önemli komutanları ve İzmir’le birlikte Türkiye’nin de istiklalini sağlayan Gazi Mustafa Kemal’i rahmetle ve minnetle yâd ederek tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’ın yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Daş, Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Ayan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu ve Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Akyol’un da aralarında bulunduğu akademisyenlerin Çaka Bey’in siyasî ve askerî faaliyetleri, İzmir’in fethi sonrasında yaşanan gelişmeler ve Anadolu’da Türk denizciliğinin doğuşu ve gelişimi gibi konularda bildirilerini sunduğu oturumlar düzenlendi.

 İzmir’in fethinin 937. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 24 Mart Cumartesi günü Selçuk’ta panel düzenlenecek. 25 Mart Pazar günü ise Selçuk Pazaryeri’nde kutlama etkinlikleri gerçekleştirilecek.