Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde Cumhuriyet ve Liyakat Nişanlarını Tevcih Etti

11.06.2014

Cumhuriyet ve Liyakat Nişanı, ilim ve sanatta Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda tanıtılması ve yüceltilmesini sağlayan yabancı kişilere Dışişleri Bakanlığı ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Danışma Kurulunun görüşleri alınarak  Cumhurbaşkanınca tevcih edilen devlet nişanıdır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde 11 Haziran 2014 Çarşamba günü gerçekleştirilen Cumhuriyet ve Liyakat Nişanları Tevcih Törenine, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı. Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Gül, Türk vatandaşı olmadan Türkiye dışında, Türk kültür, tarih ve medeniyetinin kıymetini fark edip bu alanda çalışma yapan bilim insanlarının çabalarının takdire şayan olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, törende yaptığı konuşmada bu töreni Çankaya Köşkü’nde yapmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Türkiye dışında çok sayıdaki Türkiye’ye ve Türk kültürüne bu şekilde hizmet eden değerli dostlarımızı bazen hatırlayamayabiliyoruz. Hâlbuki onların bütün bu gayretlerine kadirşinaslık göstermek hepimizin borcu olması gerekir” dedi.

Cumhuriyet ve Liyakat Nişanı Töreni Programı