Ermeni Meselesi Web Sitesi Yayında

Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan Ermeni Meselesi’ne ilişkin yapılmış akademik çalışmaların, orijinal belge ve görüntülerin yer verildiği web sitesi http://ermenimeselesi.ttk.gov.tr/  kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

1878’den 1923’e kadar detaylı bir kronolojinin yer aldığı sitede Ermeni Dosyası başlığı altında Büyük Devletler ve Ermeni Sorunu, Ermeni İsyanları Mezalimi, İttihat ve Terakki Tehcir, Asala-Jcag-Hocalı, Ermenilerde Din ve Patrikler konu başlıkları altında geniş çaplı çalışmalar yer almaktadır. Ayrıca, Türk Tarih Kurumunun 1937’den bu yana yılda 3 kez yayınlanan tarih dergisi Belleten’de yayınlanan Ermeni Meselesine ilişkin makalelere de yer verilmiştir.

Yerli ve Yabancı Kaynaklar olarak 2 bölümde ele alınan Belgeler kısmında, çok sayıda orijinal belge yer almaktadır. Bibliyografya kısmında ise, Ermeni Meselesine ilişkin bir çok kaynağa ve çalışmaya yer verilmiştir. Görsel ve işitsel materyallere yer verilen web sitesinde 3 farklı galeride özgün resimlere yer verilirken, videolar kısmında Ermeni Meselesi ve konunun uzmanlarının Ermeni Ayaklanmaları Sempozyumu videoları bulunmaktadır. Soru- cevap kısmında Amerikan kongresine getirilen sözde “Ermeni Soykırımı Karar Tasarısı” İçeriği ve İddialara Verilen Cevapların yer aldığı detaylı bir cevap metni yer almaktadır.

Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça ve Ermenice olarak yayına sunulmuş olan websitesi güncel olarak düzenlenmiş ve kullanıma sunulmuştur.

Websitesi için tıklayınız.