Fas Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı’nın Yüksek Kurumu Ziyareti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Fas Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Prof. Dr. Sümeyye Bin Haldûn, Başkanımız Prof. Dr. Derya Örs’ü makamında ziyaret etti.

Eğitim ve kültür alanında iki kardeş ülke arasındaki işbirliğini artırmak ve bir dizi anlaşma imzalamak maksadıyla Türkiye’de bulunan Bakan Prof. Dr. Haldûn, aynı medeniyetin mensupları olarak kardeş ve dost ülke Türkiye’de bulunmaktan ve muhataplarınca gösterilen sıcak ilgiden duyduğu mutluluğu ifade etti.

Bu bağlamda iki ülke arasındaki kültürel köprüleri sağlamlaştıracağı düşünülen ve Atatürk Kültür Merkezi ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde 23-28 Kasım 2014 tarihleri arasında Fas Kırallığı Rabat ve Marakeş’te düzenlenecek  olan “Türk Kültürü Afrika ile Buluşuyor-I” adlı etkinliğin önemine vurgu yaptı.

Kültürel ilişkilerimizin geliştirilmesinin öncelikli bir konu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Derya ÖRS ise, aynı kültür ve medeniyete sahip toplum ve ülkeler arasında köprüler kurulmasının gerekliliğine, zayıflayan bağların güçlendirilmesi ve sağlamlaştırılmasına yönelik çalışmaların yapılmasının önemine dikkat çekti.

Invalid Displayed Gallery