TBMM Başkanı Sayın Cemil ÇİÇEK’i Ziyaretimiz

29.08.2013

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Yüksek Kurum Başkan Yardımcıları, Kurum Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte 29 Ağustos 2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil ÇİÇEK’i makamında ziyaret etti.
Kurumlarımızın görev alanlarıyla ilgili bilgi alan ÇİÇEK, ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. TBMM ile Akademik Kurumlar olan Yüksek Kurum ve bünyesindeki Kurumlar arasında ilişkilerin geliştirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. ÇİÇEK konuşmasında; mevzuat yazımında dilin doğru kullanılmasının önemine işaret ederek, yazıldığı maksadın dışında yorumlanan mevzuatın uygulanmasında farklılıklar ve mağduriyetlerin doğabileceğini, bu nedenle de yasama dilinin yalınlaştırılması ve kavram çeşitliliğinin sağlanmasının yanında, günlük kullanımda da aynı hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkçe hassasiyetinin aynı şekilde sokaklara da yayılması, her bir vatandaşta farkındalık oluşturulması, sokağa çıkıldığında göze çarpan levhaların ve özellikle de iş yeri tabelalarının Türkçeleştirilmesinin farkındalığın oluşmasında önemli katkı sağlayacağını ifade etti.
Dil, kültür ve tarih alanlarında yapılacak her türlü faaliyete severek destek olacaklarını ifade eden Meclis Başkanımız, bir kez daha ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek Yüksek Kurum ve bağlı kurumların her zaman yanında olacaklarını ve ortak projeler için öneri beklediklerini dile getirdi.

Bu vesileyle, yoğun mesaisi arasında zaman ayırarak heyetimizi kabullerinden dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Cemil ÇİCEK’e bir kez daha en içten şükranlarımızı arz ediyoruz.