51. Kütüphane Haftası Kutlamaları Yapıldı

30 Mart-03 Nisan 2015 tarihleri arasında kutlanacak olan 51. Kütüphane Haftası Kutlama Programı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öncülüğünde ve Milli Kütüphane’nin ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.

“Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphane” temalı programa; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Akademik Personeli ve Milli Kütüphane Başkanlığı Personelinin yanında çok sayıda öğrenci de katıldı.

Programa panelist olarak katılan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sayın Derya ÖRS; “Kitap Medeniyeti” konulu konuşmasında “Kitap medeniyeti öyle bir medeniyet ki nesilden nesile, inançtan inanca aktarıldığı için kaybolacak bir şey değildir. Bilgi bir eyleme dönüştürüldüğünde anlam ifade eder.” şeklinde kitapların zihnimizdeki ve hayatımızdaki yerine işaret ederken “Geçmişe baktığımızda insanlarda kitapla ilgili estetik kaygıların olduğunu, bu kaygıların da kitabı hayatın merkezine alan bir medeniyet anlayışından kaynaklandığını rahatlıkla görebiliyoruz.” diyerek konuşmasına devam etti.

Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Örs, “Okuma konusunda en çok dikkat etmemiz gereken iki soruya cevap bulmalıyız: Birincisi; Her şeyi okumalı mıyız? İkincisi ise okuduklarımızı hayata ne kadar aktarabiliyoruz? Okumaların eyleme dönüşmesi bütün insanlığın faydasına olacaktır.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.